Strażnica już gotowa. Teraz przetną wstęgę

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Strażnica już gotowa. Teraz przetną wstęgę

Iwona Góralczyk

Oficjalne otwarcie komendy w Żninie w najbliższą sobotę około godz. 13.

Tymczasem strażacy już się tu przeprowadzili i stąd wyjeżdżają do akcji.

„Pomorska“ zwiedziła nową siedzibę. Jest imponująca.

Znajduje się na prawie hektarowej działce, powierzchnia użytkowa obiektu to 2 tys. 800 m kw. Budowa z wyposażeniem pochłonęła 18 mln zł. Ponad połowę tej kwoty pozyskano z puli Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, reszta to udział własny zabezpieczony przez budżet państwa. Powiat żniński dołożył do inwestycji ok. 1 mln zł (w czym zawiera się wartość działki), 100 tys. zł dołożyła ze swojego budżetu gmina Żnin.

Podpisanie umowy na realizację inwestycji odbyło się 18 czerwca 2015 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Toruniu. 29 czerwca tego samego roku do Żnina, po raz pierwszy, przyjechał przedstawiciel wykonawcy z włocławskiej firmy Molewski.

W lipcu 2015 prowadzone już były równolegle na przekazanej pod budowę działce prace ziemne i - na części - archeologiczne. Do końca stycznia 2016 r. trwały roboty budowlano - montażowe. Później prace wykończeniowe. - Nie znajdziecie drugiej takiej komendy zbudowanej w tak krótkim czasie. Przeważnie tego rodzaju inwestycje trwały, z różnych powodów, 8-10 lat - skomentował starosta.

Jak się jednocześnie dowiedzieliśmy, obiekt podlega 5-letniej gwarancji.

- Poza tym to jedyna w Polsce, a może i Europie, komenda straży pożarnej z lądowiskiem na dachu - stwierdził też z wyraźną dumą starosta Zbigniew Jaszczuk, dodając: - Dla nas ten obiekt jest centrum ratowniczym. Nie przez przypadek. Strażnica sąsiaduje ze szpitalem. Transport chorego będzie się odbywał błyskawicznie. Po przetransportowaniu go karetką ze szpitala, ratownicy skierują się do windy, a stąd na platformę, gdzie będzie czekał śmigłowiec. Decyzja o budowie lądowiska była o tyle istotna, że od stycznia 2017 roku szpitale, które nie będą go miały, mogą nie otrzymać kontraktów na ratownictwo medyczne. My ten temat mamy już załatwiony.

- Żeby budowa doszła do skutku, musieliśmy podjąć rozmowy z wieloma osobami na różnych szczeblach. Właściwie od ministra, po wojewodę, do starosty - mówi Grzegorz Rutkowski, komendant powiatowy PSP w Żninie.

Czym, oprócz lądowiska, różni się nowa komenda od starej, przy ul. Spokojnej?

- Mamy wreszcie zaplecze do szkolenia OSP - dodaje komendant.

- Będzie tu również przeniesione biuro Zarządu Powiatowego OSP z ulicy Potockiego. W nowej siedzibie jest ponadto zaplecze do ćwiczeń - nie tylko wspinaczkowych. Wcześniej jeździliśmy ze sprzętem nad jezioro. Wreszcie - co jest w planach - będzie też siłownia. Poza tym dysponujemy myjnią z dmuchawą do osuszania aut, są także windy, co rozwiązuje nam od razu kwestię przemieszczania się niepełnosprawnych.

We wnętrzach znalazło się też miejsce na salkę konferencyjną, są oddzielne pomieszczenia na odzież brudną i czystą, pokoje wypoczynku - ten największy z telewizorem, kanapą i kuchnią z pełnym wyposażeniem oraz szafkami - oddzielnymi dla każdego strażaka.

Wygospodarowano też dwa pomieszczenia z łazienką dla gości, gdyby była konieczność noclegu.

W garażu jest 12 stanowisk. W całym obiekcie już działa radiowęzeł.

Na pojawiające się głosy o niezbyt dobrym wyjeździe z ulicy Dąbrowskiego do akcji ciężkim sprzętem ratowniczo - gaśniczym, starosta odpowiada: - Na razie dużym ułatwieniem byłoby chociażby poprawienie, poszerzenie prawoskrętu w ulicę Aliantów.

Przecięcie wstęgi, a także obchody Wojewódzkiego Dnia Strażaka, rozpoczną się w sobotę, 21 maja, o godz. 11 na placu za obiektem. Potrwają dwie godziny. W tym czasie przewidziane są przemowy i wyróżnienia dla funkcjonariuszy.

Z kolei o godz. 12 nad jeziorem Małym Żnińskim rozpocznie się festyn strażacki dla mieszkańców i gości. Jeśli pogoda dopisze, potrwa do godz. 17.

Wśród atrakcji: tor przeszkód dla dzieci, piramida ze skrzynek, występ orkiestry, konkursy, stoiska policji, powiatu żnińskiego, poza tym darmowa grochówka strażacka, a także degustacja potraw z wołowiny (w organizację włączają się w związku z tym ostatnim Kujawsko - Pomorska Izba Rolnicza oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie).

Jak poinformował mł. kpt Mirosław Wrzesiński, rzecznik KP PSP w Żninie, odrębnie, tj. 25 maja o godz. 12, zaplanowano obchody powiatowe Dnia Strażaka.

- W sobotnich uroczystościach weźmie udział wielu znamienitych gości - dodał na koniec komendant Rutkowski. Powiedział także, że pojawi się, po kilkumiesięcznej nieobecności, asp. sztab. Marek Krygier, dowódca JRG, przez ostatnie lata rzecznik prasowy KP PSP w Żninie. - Z kolei we wtorek, 31 maja, po raz ostatni zamelduje się na służbie, przechodzi bowiem na emeryturę - usłyszeliśmy.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.