Strażak z Rybnika uratował noworodka, który się zachłysnął [POSŁUCHAJ]

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Barbara Kubica

Strażak z Rybnika uratował noworodka, który się zachłysnął [POSŁUCHAJ]

Barbara Kubica

Trzytygodniowy synek państwa Gorolów zakrztusił się, domownicy wpadli w panikę. Z pomocą przyszedł strażak - Jarosław Kloc, który instruował rodziców, co mają robić.

Proszę pomóżcie, on się dusi. Jest już siny - łkała do telefonu przerażona Bożena Gorol, mieszkanka wsi Szczejkowice w gminie Czerwionka-Leszczyny. Jej trzytygodniowy syn Szymek zakrztusił się śliną lub podanymi wcześniej witaminami. Nie oddychał. Kobieta wykręciła więc alarmowy, ale zamiast na pogotowie, dodzwoniła się na komendę straży pożarnej w Rybniku. I dobrze, bo Jarosław Kloc - strażak, który odebrał telefon bardzo fachowo i spokojnie poinformował ją, co ma zrobić, by synka uratować.

- To był już późny wieczór. Podałam synkowi kropelki przepisane przez lekarza. Po chwili zauważyłam, że zachłysnął się albo nimi, albo śliną. Nie potrafił złapać oddechu, a po chwili zaczął się robić siny - mówi nam pani Bożena.

- Chwyciliśmy w sekundzie razem z mężem za telefony i próbowaliśmy się dodzwonić na pogotowie. Z tych wszystkich nerwów, stresu przez pomyłkę wykręciłam jednak numer na straż pożarną zamiast na pogotowie. Sama nie bardzo wiem, jak to się stało - dodaje.

Na linii po chwili usłyszała głos strażaka - Jarosława Kloca. Opanowany, spokojny.

- W pierwszej chwili nawet nie dosłyszałam, że dodzwoniłam się na straż, a nie na pogotowie. Strażak jednak dopytywał co się stało, więc zamiast czekać na przełączenie na pogotowie, powiedziałam mu co się dzieje z synkiem - mówi pani Bożena.

Jarosław Kloc jest jednym z tych strażaków, którzy o pierwszej pomocy wiedzą wszystko. Na co dzień, w komendzie prowadzi szkolenia w tym zakresie dla innych strażaków. I to między innymi dlatego zachował zimną krew i fachowo i bardzo spokojnie powiedział kobiecie krok po kroku, co ma zrobić.

Jarosław Kloc, strażak z Rybnika, który uratował dziecko z nagrodą ministra spraw wewnętrznych i administracji

- Myślę, że każdy dyspozytor, każdy mój kolega zrobiłby dokładnie to samo. Pani była bardzo spanikowana, przerażona, ale na szczęście dobrze wykonywała te polecenia, o których mówiłem. Powiedziałam, że ma położyć dziecko na swojej lewej ręce, głową w dół i uderzać swoją prawą ręką w plecy pomiędzy łopatkami dziecka. Można także dziecko dodatkowo wesprzeć własnym oddechem. W tym czasie mój kolega alarmował już pogotowie - mówi Jarosław Kloc.

Rodzice Szymonka bez dyskusji wykonali wszystkie polecenia. I już po chwili ich najmłodszy syn zaczął sam oddychać. - Po chwili zaczął płakać. Nie potrafię nawet powiedzieć, jak wówczas odetchnęłam z ulgą. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni strażakowi za pomoc - mówi pani Bożena. - Dopóki człowiek się nie znajdzie w takiej sytuacji, nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę nie wie jak się zachować - dodaje. Kiedy dźwięk płaczącego, uratowanego dziecka dotarł także do czekającego przy telefonie na wieści pana Jarosława, w komendzie zapanowała radość. - Bardzo się cieszyliśmy, że udało nam się pomóc Szymonowi. Widzi pani, ja nawet nie zapytałem w tym całym zamieszaniu jak chłopczyk ma na imię - mówi strażak.

CZYTAJ TAKŻE:
Prestiżowa nagroda dla strażaka z Mysłowic, który uratował dziecko przez telefon

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zawiercie: Strażak uratował przez telefon dziewczynkę [POSŁUCHAJ]


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.