Straż miejska będzie mogła wlepiać mandaty za nieprawidłowe korzystanie z hulajnóg i podobnych pojazdów

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała/Polska Press
Norbert Ziętal

Straż miejska będzie mogła wlepiać mandaty za nieprawidłowe korzystanie z hulajnóg i podobnych pojazdów

Norbert Ziętal

Od poniedziałku straże miejskie i gminne zyskają nowe uprawnienia. Będą mogły wystawiać mandaty za nieprawidłowe korzystanie z hulajnóg, rowerów, deskorolek i podobnych urządzeń. Mogą one wynieść nawet 500 złotych.

Przepisy nadające nowe uprawnienia strażnikom gminnym pojawiły się w majowej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, sprecyzowanej lipcowym rozporządzeniem MSWiA. Zacznie ono obowiązywać od poniedziałku. Najważniejsze zapisy oprócz nowych uprawnień dla strażników, dotyczą poruszania się po chodnikach przy pomocy urządzeń transportu osobistego, czyli np. hulajnóg.

Ustawodawca jasno określił, że jazda po chodniku hulajnogą, rowerem czy np. na rolkach dopuszczona jest tylko warunkowo. Możliwe jest to wyłącznie, gdy chodnik przebiega wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje tam wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W takich miejscach należy ustępować miejsca pieszym, nie utrudniać im poruszania się, a prędkość ma być zbliżona do tej, z którą piesi się poruszają. To wyklucza np. brawurowe wyprzedzanie grup ludzi na chodnikach.

- Problem z hulajnogami i podobnymi urządzeniami jest w wielu miejscowościach, także w Przemyślu. Nie wszyscy korzystają z takich urządzeń w sposób, jaki podpowiada zdrowy rozsądek. W związku z tym ustawodawca uregulował te sprawy, próbuje to ucywilizować, aby była możliwość dyscyplinowania tych osób, które nie chcę się dostosować do ogólnych zasad - mówi Jan Geneja, komendant Straży Miejskiej w Przemyślu.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.