Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Stadion Śląski wraca do gry. Oto 10 największych imprez, jakie się tu wydarzyły. Mecz Polska - Korea Południowa też będzie w czołówce

Czytaj dalej
Jacek Sroka, Tomasz Kuczyński

Stadion Śląski wraca do gry. Oto 10 największych imprez, jakie się tu wydarzyły. Mecz Polska - Korea Południowa też będzie w czołówce

Jacek Sroka, Tomasz Kuczyński

Stadion Śląski zapełni się kibicami. Piłkarska reprezentacja Polski we wtorek znów zagra w Chorzowie. Z tej okazji przypominamy dziesięć najważniejszych wydarzeń, których areną był nasz słynny „Kocioł Czarownic”

We wtorek na Stadionie Śląskim zagra Robert Lewandowski, lecz ten obiekt wcześniej gościł już równie wielkie gwiazdy nie tylko ze świata sportu, ale też muzyki.

Stadion Śląski po modernizacji został otwarty 1 października 2017 r. Jesienią odbyło się na nim kilka imprez, ale tak naprawdę dopiero teraz chorzowski gigant wraca do gry. We wtorek o godz. 20.45 reprezentacja Polski rozegra tutaj mecz z innym finalistą tegorocznego mundialu - Koreą Południową. Trybuny „Kotła Czarownic”, mogące pomieścić teraz 54 tys. 378 widzów, po raz pierwszy od dawna zapełnią się kompletem publiczności. A my z tej okazji przygotowaliśmy ranking dziesięciu najważniejszych wydarzeń, które odbyły się w tym jakże ważnym dla naszego regionu obiekcie.

1. Mecz Polska - Anglia 2:0 (eliminacje MŚ) - 6.06.1973

Ten mecz zapisał się w historii chorzowskiego giganta z kilku względów. W Chorzowie po raz pierwszy, i jak na razie ostatni, pokonaliśmy reprezentację Anglii. Sukces był niespodziewany, bo nikt na kadrę Kazimierza Górskiego nie stawiał. Do dziś trwają spory, czy pierwszego gola dla Biało-Czerwonych strzelił Jan Banaś czy Robert Gadocha, choć skrzydłowy Górnika zarzeka się, że to on ostatni dotknął piłki. Przy drugiej bramce nie było już żadnych wątpliwości. Włodzimierz Lubański odebrał piłkę Bobby’emu Moore’owi na połowie Anglików i pokonał Petera Shiltona.

Stadion Śląski wraca do gry. Oto 10 największych imprez, jakie się tu wydarzyły. Mecz Polska - Korea Południowa też będzie w czołówce

Dla Lubańskiego ten mecz miał słodko-gorzki smak, bo chwilę później po starciu z Royem McFarlandem doznał poważnej kontuzji, która zahamowała jego karierę.
Więcej o meczu w linku:ROK 1973. MECZ POLSKA - ANGLIA NA STADIONIE ŚLĄSKIM

- Muszę przyznać, że po 45 latach bardziej pamiętam i częściej wspominam strzeloną Anglikom bramkę niż faul McFarlanda. W końcu wygraliśmy z Anglią, co do dziś dla naszej reprezentacji jest nie lada wyzwaniem - przyznał po latach Lubański.

To właśnie po tym meczu Stadion Śląski zyskał miano „Kotła Czarownic”. Nadali mu je brytyjscy dziennikarze, na których opary mgły połączone z dymami z kominów Huty Kościuszko, snujące się nad parkiem, oraz nieprawdopodobny tumult ponad 90 tysięcy widzów zasiadających na trybunach zrobiły ogromne wrażenie.

2. Polska - ZSRR 2:1 (eliminacje MŚ) - 20.10.1957

Pokonanie Związku Radzieckie-go tuż po październikowej od-wilży przyczyniło się do powstania legendy Stadionu Śląskiego, jako obiektu szczęśliwego dla naszych piłkarzy. Ogromną rolę w tym sukcesie odegrali dwaj zawodnicy ze Śląska - Gerard Cieślik z Ruchu Chorzów, który dwa razy pokonał słynnego radzieckiego golkipera Lwa Jaszyna, oraz nasz bramkarz Edward Szymkowiak z Polonii Bytom, który dokonywał cudów między słupkami.

Cieślik powołany został na ten mecz w ostatniej chwili, a tymczasem nie tylko wybiegł na boisko, ale także strzelił obydwa gole. Po meczu 100 tysięcy widzów długo wiwatowało na cześć Polaków, śpiewając tradycyjne „Sto lat”. Część kibiców zeszła na płytę boiska i na rękach zniosła naszych piłkarzy do szatni. Pan Gerard w wywiadach zawsze powtarzał, że historyczna wygrana nie była wcale jego zasługą i zrobił tylko to, co do niego należało. Dzięki temu, że walnie przyczynił się do pokonania reprezentacji „Wielkiego Brata”, przeszedł jednak do legendy polskiego futbolu i dwanaście lat później wygrał plebiscyt na Piłkarza 50-lecia PZPN.

W dalszej części:

 • Największe gwiazdy na Śląskim: Metallica, U2 i Rolling Stones
 • Jerzy Szczakiel mistrzem świata na żużlu
 • Irena Kirszenstein-Szewińska wyrównuje rekord świata
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Sroka, Tomasz Kuczyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.