Patryk Osadnik

Sprawdzamy elektryczne auta w Katowicach BMW i3 podczas testu systemu car-sharingu GreenGoo

BMW i3 podczas testu systemu car-sharingu GreenGoo Fot. Fot. mateusz bujoczek BMW i3 podczas testu systemu car-sharingu GreenGoo
Patryk Osadnik

W Katowicach działają dwa systemy wypożyczania samochodów elektrycznych. Jeden należy do firm Tauron i ING Bank, drugi to aplikacja GreenGoo. Przetestowałem elektryczne auto na minuty dla Państwa. Wiem już, jak jeździ się takim samochodem i ile to kosztuje. Ciekawi? Zapraszam!

W kontekście szczytu klimatycznego, który odbywał się przez ostatnie dwa tygodnie w Katowicach, dużo pisaliśmy na łamach „Dziennika Zachodniego” o ekologicznych środkach transportu. Bo mogą być receptą na redukcję smogu, jaki zimą dusi mieszkańców województwa śląskiego. Wiele mówili o tym również eksperci podczas COP24. Sprawy w swoje ręce wzięli za to przedsiębiorcy, którzy tuż przed szczytem uruchomili w Katowicach dwa innowacyjne systemy car-sharingu, czyli wypożyczania samochodów, oparte w całości na pojazdach elektrycznych.

Od czego zacząć?
Tauron i ING oferują 20 aut - to BMW i3 i Renault ZOE. GreenGoo - 13 aut. To BMW i3. Aby wypożyczyć samochód elektryczny, należy wpierw pobrać do tego odpowiednią aplikację dostępną na naszym smartfonie (szukajcie ikonki Sklep Play lub App Store). W Katowicach może to być GreenGoo lub eCar od Tauronu.

W obu przypadkach system rejestracji wygląda tak samo. Podajemy w aplikacji swoje dane, jak imię, nazwisko oraz adres. Konieczny jest też nasz numer PESEL oraz numer i zdjęcie naszego prawa jazdy. Dzięki temu system informatyczny jest w stanie zweryfikować, czy mamy uprawnienia konieczne do prowadzenia samochodów.

Zarówno w przypadku aplikacji Tauronu, jak i GreenGoo, do godziny po dokonaniu rejestracji otrzymujemy odpowiedź, czy nasze konto zostało prawidłowo zarejestrowane, więc planując podróż wypożyczonym samochodem elektrycznym lepiej pobrać aplikację na swój smartfon nieco wcześniej. System łączymy później ze swoją kartą płatniczą, z której automatycznie pobierane są pieniądze za kolejne przejazdy.

Jeśli pobierzemy obie dostępne w Katowicach aplikacje, możemy być lekko zaskoczeni, ponieważ wyglądają one identycznie, różnią się jedynie kolorami: zielony jest GreenGoo, a różowy eCar. Są one oparte na tych samych rozwiązaniach i dobrze, bo korzystanie z nich jest proste i intuicyjne.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Osadnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.