
Po co obywatelowi spis powszechny i jak skutecznie i bezpiecznie wziąć nim udział, tłumaczy Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.
Pierwszego kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Komu i po co jest potrzebny?
W czasie spisu powszechnego - raz na 10 lat - państwo polskie zadaje obywatelom kilka pytań, by zdiagnozować, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Zbiera się i analizuje dane demograficzne, społeczne, ekonomiczne oraz dotyczące zasobów mieszkaniowych nie tylko w skali kraju i regionu, ale na najniższym poziomie - gminy i konkretnej miejscowości. Spis powszechny - zgodnie z nazwą - dotyczy całej populacji.
O co między 1 kwietnia a - najprawdopodobniej - 30 września będziemy pytani?
Spis na pewno rozpocznie się pierwszego kwietnia 2021. Trwają prace związane z jego wydłużeniem do 6 miesięcy, czyli właśnie do 30 września. Pytania będą dotyczyć płci, wieku, adresu zamieszkania, stanu cywilnego, kraju urodzenia oraz obywatelstwa. Będziemy też pytani o aktywność ekonomiczną, czyli o zawód, status naszego zatrudnienia (czy pracujemy i w jakim wymiarze albo jesteśmy bezrobotnymi). Pytania spisowe będą dotyczyły także wykształcenia, migracji, niepełnosprawności, a także narodowości, języka i wyznania religijnego. Kolejna grupa pytań dotyczyć będzie gospodarstw domowych i rodzin oraz zasobów mieszkaniowych.
Na wszystkie pytania musimy odpowiedzieć?
Niektóre są dobrowolne. Odpowiedzi na nie można będzie odmówić. Respondent nie musi ujawniać pozostawania w związku niesformalizowanym z inną osobą. Dobrowolne są także pytania o wyznanie religijne i przynależność do Kościołów czy wspólnot. Wśród pytań dobrowolnych są także te dotyczące niepełnosprawności, np. o ograniczenie wykonywania codziennych czynności i choroby, które o tym decydują itp.
W czasie spisu powszechnego zbierane będą dane demograficzne, społeczne, ekonomiczne oraz dotyczące zasobów mieszkaniowych.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.
już od
2,46 ZŁ /dzień