Krzysztof Błażejewski

Sparaliżowani strachem polio. 70 lat temu wynaleziono pierwszą szczepionkę przeciwko chorobie poliomyelitis.

Podczas epidemii polio produkowano żelazne płuca dla dzieci, które nie mogły samodzielnie oddychać Fot. Fot. wikimedia Podczas epidemii polio produkowano żelazne płuca dla dzieci, które nie mogły samodzielnie oddychać
Krzysztof Błażejewski

84 lata temu w Bydgoszczy zwołano specjalne konsylium lekarskie dla ustalenia, na co jest chora 3-letnia dziewczynka. Aż do połowy lat 30. ub. wieku była to choroba u nas, w Bydgoszczy, nieznana. Kiedy odkryto pierwszy przypadek polio, na miasto padł strach.

Był wrzesień 1934 roku. Mała trzyletnia Wandzia, córka kolejarza Bobkowskiego zamieszkałego przy ul. Stawowej w Bydgoszczy, nagle przestała się normalnie rozwijać. Jej kończyny stały się wiotkie, dziecko miało coraz mniej ochoty do zabawy i zwykłych codziennych czynności. Zaniepokojeni rodzice wezwali lekarza. Pierwszy orzekł zwykłe osłabienie i polecił lepiej dziecko karmić. Drugi, wezwany tydzień później, wyraził głębsze zainteresowanie stanem Wandzi. Postanowił zabrać ją do szpitala na obserwację.

To polio!

Po kilkudniowym pobycie dziecka w szpitalu lekarze powzięli podejrzenie, że mogło się ono zarazić głośną już w wielu krajach chorobą polio, zwaną też Heinego-Medina, a która do tej pory była u nas raczej nieznana. Zwołano specjalne konsylium lekarskie, które 25 września 1934 roku potwierdziło tę wstępną diagnozę. Jak jednak Wandzia mogła na nią zapaść? W tym czasie, jak ustalono, zanotowano całą serię tego typu przypadków w północnych Niemczech, blisko granicy z Danią. Tak się złożyło, że Bobkowski jako kolejarz stykał się niedawno z osobami przyjeżdżającymi z Niemiec. To mogła być droga zakażenia.

Bydgoskie środowisko lekarskie postanowiło odizolować dziecko, a następnie, by nie wzbudzać paniki, starano się nie rozpowszechniać wiadomości o tej rzadkiej jeszcze wówczas chorobie. To jednak okazało się zbyt trudne i już niebawem cała Bydgoszcz szeptała plotkę o nowej, niezwykle groźnej chorobie dzieci, na którą mogły nawet umrzeć, ale przede wszystkim stawały się na całe życie kalekami.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.