Smukała może stać się bydgoską riwierą. Jest pomysł na zagospodarowanie zalewu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Paweł Kaniak

Smukała może stać się bydgoską riwierą. Jest pomysł na zagospodarowanie zalewu

Paweł Kaniak

Bydgoski ratusz chce nad Zalewem Smukalskim utworzyć tereny rekreacyjne. Miasto wygrało prawny konflikt z sejmikiem województwa, pojawiła się więc możliwość wykorzystania potencjału turystycznego tej okolicy.

„Teraz, kiedy po przeszło dwóch latach sporu z sejmikiem województwa sądy przyznały nam (tzn. Bydgoszczy) rację, możemy wreszcie planować rekreacyjne wykorzystanie Zalewu Smukalskiego” - taki wpis w mediach społecznościowych zamieściła Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. Stwierdziła też: „Zawsze musimy pilnować, aby możliwości rozwojowe Bydgoszczy nie zostały zablokowane”.

Chodzi o sytuację, której początek sięga lata 2015 roku. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił się wtedy do Rady Miasta Bydgoszczy z wnioskiem o zaopiniowanie projektów uchwał dotyczących Obszarów Chronionego Krajobrazu, m.in. północno-zachodnich fragmentów Bydgoszczy (Smukała, Opławiec, Janowo). Radni uznali, że projekty są sprzeczne z miejscowymi planami zagospodarowania i blokują rozwój tej części miasta. Kontrowersje dotyczyły zakazu budowania w odległości 100 m od wody oraz granic Obszarów Chronionego Krajobrazu - MPU chciała, aby z tej strefy wyłączono teren jednostki wojskowej. Władze Bydgoszczy przedstawiły uwagi do projektów uchwał, ale nie zostały one uwzględnione przez sejmik. Rada Miasta zaskarżyła więc te dokumenty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten przyznał rację miastu. Samorząd wojewódzki odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ta instytucja podtrzymała stanowisko sądu wojewódzkiego. Zastrzeżenia miasta zostały uznane i na ostatniej sesji Rada Miasta Bydgoszczy jednogłośnie zatwierdziła uchwały.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Paweł Kaniak

Moją przygodę z dziennikarstwem zacząłem na stażu w „Trybunie Śląskiej" w Katowicach, później pisałem dla miesięcznika „Gospodarka Śląska”. Od 2010 roku pracuję w Bydgoszczy – po krótkiej przygodzie z magazynem sportowym „Sport Plus” rozpocząłem pracę w redakcji „Expressu Bydgoskiego”. Początkowo w dziale dodatków lokalnych, później w redakcji online, a obecnie jestem dziennikarzem działu miejskiego w Bydgoszczy. Piszę o codziennym życiu miasta, podejmuję interwencje związane z problemami mieszkańców zajmuję się m.in. tematami społecznymi, politycznymi, edukacyjnymi, miejskimi inwestycjami, obserwując wydarzenia w kraju opisuję je lokalnie – po bydgosku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.