Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Von Welczeck, który się Hitlerowi przydał

Czytaj dalej
Marek Gaworski

Śląskie pałace i ich mieszkańcy. Von Welczeck, który się Hitlerowi przydał

Marek Gaworski

Dawniej Łabędy były osobną wsią, położoną nieopodal Gliwic. Dziś są one częścią tego śląskiego miasta. Bardziej znane są z zakładów produkujących broń niż z nieistniejącego obecnie pałacu, który był siedzibą Welczków. Jeden z ostatnich właścicieli majątku miał umrzeć z rąk zamachowca. Można powiedzieć, że uciekł śmierci. Nie przypuszczał jednak, że jego przypadek stanie się pretekstem dla Hitlera do pogromu Żydów, czyli tzw. kryształowej nocy.

Najstarsze informacje o wsi pochodzą z dokumentu z 24 września 1286 roku, kiedy jako świadka sprzedaży sołectwa w Ostropie wymieniono Nawoja z Łabęd. Przez stulecia majątek był własnością m.in. książąt opolskich, Prokopów, a potem Colonnów (od 1648 roku) i rodziny von Welczeck (od 1671 do 1945 roku).

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Gaworski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.