Setki mogił na budowie trasy S5

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Marta Mikołajska

Setki mogił na budowie trasy S5

Marta Mikołajska

Badania archeologiczne przy drodze S5 odkrywają tajemnice II wojny światowej. Kolejne szczątki żołnierzy odkryto w Żołędowie.

W pierwszym etapie prac archeologicznych, pod pomnikiem postawionym w latach 70. XX w., badacze odkryli szczątki dwóch żołnierzy radzieckich, którzy najprawdopodobniej zostali rozstrzelani w czasie II wojny światowej. Dalsze badania pokazały, że pod ich grobami znajdują się kolejne ludzkie szczątki. O wyjątkowo dramatycznych losach jednej z ofiar świadczy fakt, że spoczywała na drewnianych drzwiach, do których została przywiązana drutem kolczastym – informuje rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Zważywszy na potencjalnie zabytkowy charakter znaleziska, sprawą zajął się wojewódzki konserwator zabytków.

Ślady trumien

– Podczas ekshumacji związanej z pochówkiem żołnierzy radzieckich, profesor Andrzej Kola prowadzący tam badania archeologiczne, zauważył, że na powierzchni wykopów rysują się ślady trumien. Na tamtym etapie prace zakończyły się na wydobyciu szczątków żołnierzy radzieckich – mówi Elżbieta Dygaszewicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Przeczytaj dalszą część artykułu

  • Odkrycie w Żołędowie to nie pierwsze takie znalezisko związane z budową drogi ekspresowej S5. W sumie znaleziono już setki grobów
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.