Krzysztof Bednarek

Seniorzy wiedzą, jak się nie nudzić na emeryturze

Danuta Sycz, prezes Stowarzyszenia Złoty Wiek Danuta Sycz, prezes Stowarzyszenia Złoty Wiek
Krzysztof Bednarek

Słuchacze Stowarzyszenia Złoty Wiek uczestniczą w wykładach, słuchają muzyki. Największym powodzeniem cieszy się sekcja gier stolikowych.

- Od stycznia w Drawsku Pomorskim działa Stowarzyszenie Złoty Wiek Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jak wygląda wasza działalność?

- 30 osób uczestniczy w różnych formach aktywności. Część działań odbywa się cyklicznie. Sporym powodzeniem cieszy się sekcja gier stolikowych. W tej chwili, gdy stary budynek domu kultury jest w remoncie, spotykamy sięw siedzibie Samorządu Mieszkańców przy ul. 11 Pułku Piechoty. W każdy piątek o godz. 10.30. Najczęściej przy dwóch stolikach odbywają się rozgrywki brydżowe. Naszym instruktorem jest Dionizy Grząśko. Uczymy się i gramy, a przy tym toczą się również rozmowy na różne tematy. Jest towarzysko.

- A jeżeli ktoś nie gra w brydża?

- Fanów ma również gra w scrabble. Prym wiedzie Irena Gałązkiewicz. Grupa osób skupia się przy stoliku rummikub. W tej grze specjalizuje się z kolei Teresa Jankowska. Podczas naszych piątkowych spotkań rodzą się również pomysły co robić, gdzie wybrać się na wycieczkę.

- Proszę opowiedzieć o waszych wieczorach muzycznych.

- Organizuje je Włodek Matusiak. Spotykamy się w Centrum Kultury. Włodek przynosi sprzęt i stare płyty. Słuchamy Filipinek, Czerwono-Czarnych, a ostatnio Czerwonych Gitar. Oprócz słuchania muzyki dyskutujemy.

Akademia Rozwoju Osobistego. Co to takiego?

- Są to cykliczne zajęcia, podczas których rozmawiamy o stresie, o emocjach. W tej chwili odbywają się zajęcia dotyczące komunikacji. Spotykamy się co dwa tygodnie, we wtorki o godz. 17. Zajęcia odbywają się w formie warsztatowej. Prowadzę te zajęcia wykorzystując swoje doświadczenia zawodowe w 35-letniej pracy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wprowadzam elementy ćwiczeń na pamięć i koncentrację uwagi.

- Stowarzyszenie dba o rozwój duchowy swoich członków. A co z kondycją fizyczną?

- Część osób uczestniczy w zajęciach rekreacyjnych. W środy odbywa się gimnastyka z elementami tańca, które prowadzi instruktorka Jolanta Parol. W czwartki część osób korzysta z ćwiczeń gimnastycznych z elementami jogi, które prowadzi Anna Krzyżowska.

Obie formy służą poprawie zdrowia.

- Spotkania z ciekawymi ludźmi i wykłady również cieszą się sporym zainteresowaniem. Kogo zapraszacie na takie spotkania?

- Mieliśmy dwa spotkania z księdzem. Jedno z nich dotyczyło transplantacji, a drugie nosiło tytuł „Rak to nie wyrok“. Mieliśmy również spotkanie z Januszem Roztockim na temat jego książki pt. „Moje zmartwychwstanie”. Kolejne spotkanie z panem Januszem dotyczyć ma profilaktyki zdrowotnej. W najbliższym czasie mamy również zaplanowane spotkania z powiatowym rzecznikiem praw konsumenta i z panią stomatolog.

- Wspólne wyjazdy, wycieczki, spotkania integracyjne to jest chyba to, co seniorzy lubią najbardziej?

- Ma pan rację. Mieliśmy już kilka takich wycieczek, a w przyszłości planujemy kolejne. Byliśmy w Poznaniu. Zwiedziliśmy kilka miejsc: rynek miejski, katedrę. Chyba największe wrażenie zrobiła na wszystkich Brama Poznania, Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To była fascynująca podróż w czasie. Pomysłodawcą tej wycieczki, a równocześnie naszym opiekunem, był Paweł Redmann. Byliśmy również w Biskupinie, a także w Dolinie Miłości koło Szczecina i w Bornem Sulinowie.

- Jakie jeszcze zajęcia chcielibyście prowadzić w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku?

- Pomysłów jest wiele, ale najczęściej pojawiają się propozycje dotyczące nauki języka angielskiego, a także kurs obsługi komputera. Sądzę, że w 2017 r. uda nam się to zrealizować. Po zakończeniu remontu Bibliteki chcielibyśmy także utworzyć Klub Książki.

- Z kim współpracujecie, kto wam pomaga?

- Zawsze możemy liczyć na pomoc pani Jolanty Pluto-Prądzyńskiej, dyrektora drawskiego Centrum Kultury i na wsparcie pana burmistrza Zbigniewa Ptaka. Nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Złocieńcu oraz w Koszalinie, który przeprowadzi u nas wykłady z geografii i ochrony zdrowia.

* * *

Danuta Sycz
Z wykształcenia jest pedagogiem - logopedą i psychoterapeutką terapii systemowej. Przez 35 lat pracowała w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Obecnie jest na emeryturze. Od 35 lat jest mężatką, ma dwoje dorosłych dzieci. Syn jest doktorantem na Uniwersytecie Jagiellońskim, a córka grafikiem komputerowym. Pasją pani Danuty są podróże.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.