Seniorzy mogą poddać się bezpłatnemu badaniu USG w Bydgoszczy!

Czytaj dalej
Fot. nadesłane, Szpital Uniwersytecki im. dr. A. Jurasza
Hanna Walenczykowska

Seniorzy mogą poddać się bezpłatnemu badaniu USG w Bydgoszczy!

Hanna Walenczykowska

Nieleczony tętniak powoduje 80-90 proc. zgonów u pacjentów powyżej 65 roku życia. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza jest jedynym, który uczestnicy w ogólnopolskiej akcji wczesnego wykrywania tętniaka aorty brzusznej.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy rozpoczyna akcję bezpłatnych badań, które pozwolą wykryć tętniaka aorty brzusznej. Na badanie może zgłosić się każdy mieszkaniec regionu po ukończeniu 65 roku życia. Badanie polega na wykonaniu USG okolic brzucha. Jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta.

Czynniki ryzyka

Tętniaki aorty brzusznej powstają wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Wykrywa się je u około 3-6 proc. mężczyzn po 65 roku życia.
- Czynnikami ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tętniaków są: palenia papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość – wyjaśnia profesor Arkadiusz Jawień, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Decyzja po wykładzie

We wtorek w Szpitalu Klinicznym im. dr. Antoniego Jurasza wykonano bezinwazyjny zabieg wszczepienia stentgrafu do tętniaka aorty brzusznej.

Pacjent czuje się dobrze i niebawem opuści szpital
- Czuję się bardzo dobrze – oświadcza Jan Hernet. - Tętniaka zdiagnozowano u mnie 3 lata temu. Nic z tym nie zrobiłem. Poszedłem na wykład pana profesora Jawienia. Usłyszałem o możliwości wykonania zabiegu bez konieczności cięcia brzucha. Zdecydowałem się na operację, teraz jestem za to bardzo wdzięczny!

Pacjent ma niewielką ranę na udzie (okolice pachwiny), przez którą wprowadzono stentgraf do naczyń udowych w pachwinach do tętnicy udowej wprowadzono odpowiedni cewnik, który umieszcza się w aorcie i podaje przez niego kontrast. Dzięki temu lekarze przeprowadzający zabieg widzą stan naczyń krwionośnych.

Warto wyjaśnić, że aorta jest główną tętnicą ludzkiego ciała, która transportuje natlenioną krew od serca do pozostałych części ciała. Termin „tętniak aorty” odnosi się do jej patologicznego poszerzenia. Wykrywa się go u około 3-6 proc. mężczyzn oraz około 1,3 proc. u kobiet, po 65 roku życia. Co istotne, tętniak aorty brzusznej zwykle nie daje żadnych objawów. Najczęściej bywa on przypadkowo wykrywany podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z innych przyczyn.

Pomimo znaczącego postępu jaki dokonał się w medycynie, śmiertelność z powodu pękniętego tętniaka jest nadal ciągle bardzo wysoka i sięga nawet 80-90 proc. pacjentów. Z tego powodu jego wczesne wykrycie w przesiewowym badaniu USG daje możliwość przeprowadzenia operacji, która może uratować życie chorego.

Bezpłatne badania

W Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Antoniego Jurasza w połowie grudnia (14-15 grudnia, w godz. 10-17) odbędą się dni otwarte, podczas których zainteresowani będą mogli poddać się badaniu USG w kierunku tętniaka aorty brzusznej.
Program badań finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Infolinia pod nr tel.: 885 999 003.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.