Rząd chce odzyskać 80 mld wyłudzonych z podatku VAT

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Maciej [email protected]

Rząd chce odzyskać 80 mld wyłudzonych z podatku VAT

Maciej [email protected]

Nie mogłabym spać, gdyby mój rząd tolerował takie patologie - powiedziała premier Beata Szydło o oszustwach podatkowych na ogromną skalę.

Na wniosek szefowej polskiego rządu rozwiązania mające zapobiec takim działaniom opracował Zbigniew Ziobro. - Rozszerzona konfiskata mienia to pierwsze z nich. Ono uchroni Polaków przed nieuczciwymi podatnikami - wyjaśnił minister sprawiedliwości.

- Nieuczciwi podatnicy nie tylko oszukują państwo polskie, wyprowadzając należne do budżetu dochody, ale też wyłudzają od państwa zwrot podatku VAT. Dzięki zmianom w polskim prawie, które chcemy dzisiaj zaprezentować, będą z tego skutecznie rozliczani - zapowiedziała premier Beata Szydło na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak argumentowała szefowa rządu, raporty Najwyższej Izby Kontroli (NIK) pokazują skalę ogromnych wyłudzeń oraz że państwo nie działa w tym aspekcie odpowiednio. - To nie tylko okradanie Skarbu Państwa, ale też wszystkich Polaków, uczciwie pracujących i płacących podatki. Chcemy położyć temu kres. Rozwiązania mają być skuteczne - zapowiedziała Szydło.

Nie mogłabym w nocy spać, gdyby mój rząd tolerował takie patologie. Dzisiejsze rozwiązanie jest pierwszym z pakietu. W tej chwili rząd mówi: koniec z nieuczciwymi praktykami. Będziemy chronić uczciwych, a pozostali niech wiedzą, że czas budowania fortun kosztem innych dobiegł końca - zaznaczyła premier.

- Pani premier poprosiła mnie o przygotowanie zapisów, dzięki którym zapobiegniemy procederom, które wymieniała. W zeszłym roku przez samo wyłudzanie podatku VAT straciliśmy 80 mld zł. Przydałyby się one bardzo na programy socjalne, które chce realizować ten rząd - powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości przekonywał, że do tej pory często bezkarnie oszukiwani byli zwykli ludzie, jak choćby w ramach afery Amber Gold. - W ramach konfiskaty rozszerzonej stwarzamy możliwość szerokiego przejmowania wszelkich pożytków pochodzącej z przestępstwa - jeśli udowodnione będzie, że sprawca dopuścił się poważnych przestępstw, na których się wzbogacił, odpowiednie organy państwa będą mogły przejmować jego majątek - wyjaśnił minister sprawiedliwości. Ziobro zapowiedział, że w przypadku wyroku skazującego na pięć lub więcej lat więzienia sprawca będzie musiał wykazać, że majątek, który posiada, został zdobyty legalnie.

To samo ma się tyczyć oskarżonych o członkostwo w zorganizowanych grupach przestępczych. - Umożliwiamy, by organa ścigania mogły orzec przepadek majątku sprawcy, nawet gdy nie został on skazany - np. dlatego, że ukrywa się przed prawem. Dzięki temu utrudnimy mu również ukrywanie się i unikanie kary - powiedział Ziobro, podkreślając, że bardzo podobne przepisy skutecznie funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej.

Przypomniał również, że rekomendacje co do wprowadzenia podobnych przepisów miały dla Polski Unia Europejska i Rada Europy. Minister tłumaczył, że choć przepisy umożliwiające konfiskatę mienia przestępcom już w polskim prawie istnieją, nie są one jednoznaczne, przez co wymagają zmiany. - To udoskonalenie już istniejących rozwiązań. Przygotowujemy kolejne - zapowiedział minister.

Autor: Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.