Rowerem po chodniku mimo zakazu, albo spacer po ścieżce rowerowej

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Mariola Lorenczewska

Rowerem po chodniku mimo zakazu, albo spacer po ścieżce rowerowej

Mariola Lorenczewska

Po drogach rowerowych chodzą piesi, a po chodnikach jeżdżą rowerzyści. Co na to strażnicy miejscy? Są też pytania o skargę na ochronę sklepu.

Nasi Czytelnicy narzekają na rowerzystów, którzy, ich zdaniem, nagminnie nie stosują się do przepisów ruchu drogowego i znaków.

Edukacja i pouczenie

- Jadąc po drodze rowerowej przecinają jezdnię nieoświetlonymi rowerami - krytykuje Czytelnik.

- Mimo że blisko pomnika św. Jana Pawła II przy Wałach gen. Sikorskiego jest zakaz ruchu rowerów, to rowerzyści tamtędy jeżdżą. Straż Miejska na to nie reaguje. Z kolei wzdłuż ulicy Mickiewicza, po jednej jej stronie, jest droga rowerowa, ale rowerzyści poruszają się też drugą, gdzie jest tylko chodnik - denerwuje się Czytelniczka.

Jarosław Paralusz, zastępca komendanta Straży Miejskiej, przyznaje, że pieszym zdarza się chodzić po ścieżkach rowerowych, a rowerzystom jeździć po chodnikach.

- Z naszej strony nie ma wielu interwencji wobec rowerzystów - podkreśla. - Staramy się działać poprzez edukację, pouczenie ustne. Podobnie jak wobec pieszych. Warto nauczyć się wzajemnej tolerancji.

Co najmniej przeprosiny

Inna Czytelniczka przeżyła bardzo nieprzyjemny incydent w sklepie.

- Byłam tam przypadkiem, innych klientów tam nie było - opowiada. - Podeszłam do półek, wyjęłam z torebki etui do okularów. W pewnym momencie przyskoczył do mnie mężczyzna, jak się okazało ochroniarz, i oskarżył o kradzież. Poszedł ze mną na zaplecze, kazał wyrzucić wszystko z torby. Oczywiście nic kradzionego w niej nie było. Zamiast przeprosić zapowiedział, że udowodni kradzież. Kierowniczka sklepu nie chciała ze mną rozmawiać. To skandal. Gdzie mogę złożyć skargę?

- To nie jest sprawa konsumencka, bo nie dotyczy towaru - zaznacza Bożena Sawicka, Miejski Rzecznik Konsumentów w Toruniu. - Jeśli klientka czuje się pokrzywdzona, może złożyć skargę do pracodawcy ochroniarza. Jeśli nie ma na niego namiarów, może to zrobić, koniecznie pisemnie, za pośrednictwem kierowniczki sklepu. Sklep musi mieć umowę z firmą ochroniarską. Czytelniczka może oczekiwać co najmniej przeprosin.

Sprawna akcja

Czytelnicy nadal pytają, czy jeszcze można zaszczepić się przeciw grypie w ramach akcji 65 plus.

- Już nie. Akcję zakończyliśmy w ciągu trzech tygodni. Przyjmowaliśmy po 200 osób dziennie - mówi Bożena Mleczek - Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.- Udało nam się zaszczepić o 137 więcej niż w planie, bo aż 4 337 osób. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przebiegła bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu pracowników.

Mariola Lorenczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

55,00 110,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.