Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy. Licea, technika i branżówki przygotowały bogatą ofertę

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Małgorzata Pieczyńska

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy. Licea, technika i branżówki przygotowały bogatą ofertę

Małgorzata Pieczyńska

W Bydgoszczy trwa elektroniczny nabór do szkół średnich. Ratusz szacuje, że o przyjęcie do miejskich liceów, techników i szkół branżowych I. stopnia ubiegać się może w tym roku około 3500 uczniów. Rekrutacji uzupełniającej nie będzie.

W zakończonym niedawno roku szkolnym do klas VIII uczęszczało 2695 uczniów (o 70 mniej niż rok wcześniej). Jednak miejskie szkoły ponadpodstawowe bardzo chętnie wybiera też młodzież spoza Bydgoszczy.

- Ostatnio było to prawie 41 proc. wszystkich uczniów przyjętych do klas I - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Stąd oszacowaliśmy, że należy zapewnić miejsca dla około 3500 uczniów. Oferta edukacyjna przygotowana przez szkoły uwzględnia potrzeby lokalnego rynku pracy oraz zainteresowania absolwentów szkoły podstawowej i nie było potrzeby modyfikowania jej ze względu na panującą pandemię.

W technikach uczniowie mogą wybierać spośród 45 kierunków kształcenia. Wśród nich są takie zawody jak np. technik mechanik lotniczy, technik procesów drukowania, technik reklamy czy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Nowością jest zawód technik spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. W szkołach branżowych I stopnia kandydaci mogą wybierać spośród 34 zawodów, np. murarz-tynkarz, fryzjer, piekarz, stolarz, sprzedawca.

- Dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych ustalono limit 4205 miejsc w 136 oddziałach, w tym 1681 miejsc przygotowano w 55 oddziałach w liceach, 1848 miejsc w 58 w technikach i 676 miejsc w 23 w branżówkach - informuje Marta Stachowiak.

W II LO w Bydgoszczy od września utworzone zostaną cztery klasy I.

- Do wyboru są profile: humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny i nowy, matematyczno-przyrodniczy - mówi Mirosława Glaza, dyrektorka placówki. - Na razie, w pierwszej preferencji dwa pierwsze profile wskazało po 40 osób na oddział, ale to jeszcze nic nie znaczy, bo punkty będą przyznane dopiero jak uczniowie dostarczą świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminów ósmoklasisty. Te ostatnie znane będą 31. lipca. W tym roku na stronie szkoły przygotowaliśmy informację, jakie kierunki studiów wiążą się z danymi profilami. To ważna podpowiedź dla uczniów, by potem przy maturze wiedzieli, jakie rozszerzenia należy wybierać.

W V LO część kandydatów już dostarczyła świadectwa.

- Jednak z uwagi pandemię idzie to wolniej - mówi Leszek Siekierski, dyrektor szkoły. - W ubiegłym roku mieliśmy dwa profile lingwistyczne, bo tu było największe zainteresowanie. Teraz planujemy jeden oraz klasy o profilu biologiczno-chemicznym, humanistycznym i humanistyczno-lingwistyczno-prawnym.

W IV LO też będą cztery klasy pierwsze. - W sumie przyjmiemy 128 osób, po 32 do każdej - mówi dyr. Katarzyna Kijewska-Południak. - Profili klas nie zmienialiśmy, bo się sprawdzają. W poniedziałek w pierwszej preferencji chęć nauki w klasie o profilu biologiczno-chemicznym deklarowało 66 kandydatów, w matematyczno-przyrodniczej 41, humanistyczno-kulturoznawczej 38, a w przyrodniczo-turystycznej 34. Uczniowie jeszcze mogą zmienić decyzję. W poprzednich latach nie mieliśmy kłopotów z naborem i liczę, że teraz będzie podobnie. To efekt dobrej opinii o naszej szkole. Kiedy pytamy pierwszoklasistów, skąd taki wybór, to właśnie mówią, że ktoś polecił im "czwórkę". To cieszy.

Do 10. lipca uczniowie muszą uzupełnić wniosek o świadectwo ukończenia szkoły, do 4. sierpnia br. - o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12. sierpnia, listy przyjętych i nieprzyjętych - 19. sierpnia. W tym roku nie będzie rekrutacji uzupełniającej.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.