Przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy nie powstaną mieszkania z rządowego programu "Mieszkanie Plus". Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sławomir Bobbe

Przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy nie powstaną mieszkania z rządowego programu "Mieszkanie Plus". Dlaczego?

Sławomir Bobbe

Na terenie Fabryki Obrabiarek do Drewna przy ul. Nakielskiej nie powstaną mieszkania z rządowego programu "Mieszkanie Plus".

- Jak to nazwać? Kłamstwo? Oszustwo? W kampanii prezydenckiej Minister Gryglas obiecywał Mieszkanie Plus na terenach Fabryki Obrabiarek do Drewna na Nakielskiej. Gdy pytam o szczegóły: odpowiedział, że będzie tam jednak inwestycja komercyjna - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Taka była intencja, ale...

- Pragnę poinformować, że program „Mieszkanie dla Rozwoju”, dawniej „Mieszkanie Plus” jako jeden z istotnych programów z punktu widzenia polityki rządu, jest przedmiotem mojego zainteresowania z uwagi na jego społeczne znaczenie. Wyrazem tego była wypowiedź na przywołanej przez Pana konferencji - potwierdził w odpowiedzi na pismo z ratusza minister Gryglas. Nie potwierdził za to, że cokolwiek obiecywał.

- Mając na uwadze dotychczasowe zaangażowanie Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A., który pośrednio włączył się już w w jego realizację poprzez sprzedaż na rzecz PFR Nieruchomości S.A. gruntów we Wrocławiu przy ul. Odolanowskiej, wyraziłem nadzieję, że PHN S.A., nabywca nieruchomości położonej w Bydgoszczy przy ul. Nakielskiej, być może włączy część nieruchomości we wspomniany powyżej program. Taka intencja towarzyszyła wówczas nabyciu gruntów od Fabryki Obrabiarek do Drewna.(…) Analiza kolejnych aspektów pozwoliła doprecyzować plany dotyczące tej nieruchomości. W efekcie, podjęta została przez spółkę decyzja o realizacji na tym terenie inwestycji o charakterze komercyjnym – odpisał Zbigniew Gryglas.

- Zwróciłem się o wyjaśnienia do Premiera Mateusza Morawieckiego – poinformował prezydent Bruski.

Mieszkania będą, ale nie rządowe

Tymczasem Andrzej Walkowiak, dyrektor FOD, która jeszcze zajmuje teren przy ul. Nakielskiej (chce je opuścić do 30 stycznia przyszłego roku i przenieść się ostatecznie do Trzeciewca) mówi, że prawda leży po środku.

- Minister Gryglas mówił o realizacji w tym miejscu programu "Mieszkanie Plus”, ale nie na całości terenów, a jego fragmencie, nie była to też zapowiedź, a informowanie w trybie warunkowym - twierdzi Andrzej Walkowiak. - Warto wiedzieć, że PHN co do zasady nie bierze udziału w programie „Mieszkanie Plus”.

Trwały analizy i to z nich wynikało, że na takim terenie nie da rady zbudować mieszkań z rządowego programu. PHN kupił ten teren na zasadach komercyjnych, to niemal centrum miasta, grunty w takim miejscu nie są tanie.

- Oczywiście, powstanie tu mieszkaniówka tak jak wcześniej mówiono, ale na zasadach komercyjnych. Powstanie tu około 630 mieszkań o średnim metrażu wynoszącym 50 metrów kwadratowych. Ciągle nie wiadomo jakie przeznaczenie będzie miała zabytkowa willa Blumwego i hala produkcyjna od strony Nakielskiej, może coś na kształt loftów?

Andrzej Walkowiak podkreśla, że projektowaniem całości przestrzeni zajmuje się już kilka biur projektowych, które złożą swoje propozycje. - Zobaczymy, która wygra przetarg organizowany przez PHN - mówi.

Dotychczas w naszym mieście nie zbudowano żadnego mieszkania w programie "Mieszkanie Plus". Plany mówiły o inwestycjach przy ul. Gryfa-Pomorskiego i ul. Ustronie.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.