Sławomir Bobbe

Praca tylko czeka na studenta

Studenci są chętnie zatrudniani w gastronomii - pracodawcy korzystają z tego, że praca studenta jest obciążona mniejszymi zobowiązaniami niż zwykłego Fot. Marcin Obara Studenci są chętnie zatrudniani w gastronomii - pracodawcy korzystają z tego, że praca studenta jest obciążona mniejszymi zobowiązaniami niż zwykłego pracownika. Studenci pozwalają więc zaoszczędzić na składkach.
Sławomir Bobbe

Zaledwie co czwarty student nie myśli o tym, by w czasie nauki pracować zarobkowo. Ci, którzy chcą - zajęcie znajdą, choć nie zawsze za dobre pieniądze

Bardzo niskie bezrobocie w naszym mieście powoduje, że także studentom chcącym pracować łatwiej znaleźć zajęcie. Część pracodawców idzie im na rękę i tak organizują dzień pracy, by mogli pogodzić zajęcia na uczelni z zawodowymi obowiązkami. Pracy jest sporo, więc również studenci zaczęli przebierać w ofertach. Niekiedy jednak ich oczekiwania płacowe mocno rozmijają się z bydgoską rzeczywistością.

Niedawno pracownia SW Research na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare zbadała podejście do pracy polskich studentów. Wnioski są bardzo ciekawe - oto okazuje się, że oczekują oni wynagrodzenia w wysokości 3,5 tysiąca złotych na rękę. Czeka ich srogie rozczarowanie, tyle nie zaoferują im pracodawcy nawet w Warszawie. Okazuje się, że dwie trzecie badanych studentów nie byłoby skłonnych pracować za ustawowe minimum 13 złotych za godzinę. Tyle, że - zwłaszcza w pracy tymczasowej, dorywczej czy weekendowej - to właśnie „magiczne”, ustawowe 13 złotych brutto za godzinę pracy wyznacza barierę, której pracodawcy nie chcą przekroczyć. Choć i to powoli się zmienia.

w dalszej części artykuu

 • na jakie pieniądze mogą liczyć studenci
 • opinie studentów o rynku pracy
 • ofery pracy dla żaków

 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.