Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznań: Nowe zarzuty dla byłego posła PiS Tomasza G. Wyłudzenia z Sejmu, przywłaszczenie zaliczki i płatna protekcja

Czytaj dalej
Łukasz Cieśla

Poznań: Nowe zarzuty dla byłego posła PiS Tomasza G. Wyłudzenia z Sejmu, przywłaszczenie zaliczki i płatna protekcja

Łukasz Cieśla

Były poseł PiS Tomasz G. ma zarzuty w kolejnej sprawie karnej. Tym razem jest podejrzany o wyłudzenie ponad 400 tys. złotych z kancelarii Sejmu, przywłaszczenie zaliczki z Wyższej Szkoły Handlu i Usług oraz płatną protekcję.

Były polityk został zatrzymany w ubiegłym tygodniu w poznańskim szpitalu, gdzie przebywał jako pacjent. Został przesłuchany w dyżurce lekarskiej. Prokuratura złożyła wniosek o jego aresztowanie, ale sąd uznał, że wystarczy 50 tys. zł kaucji.

Informację o zatrzymaniu i zarzutach dla eksposła Tomasza G. jako pierwsza podała "Gazeta Wyborcza". O trwającym śledztwie pisaliśmy już wcześniej na łamach "Głosu Wielkopolskiego". Wiemy, że byłemu posłowi PiS i Solidarnej Polski postawiono kilka zarzutów.

Pierwszy dotyczy wyłudzenia z kancelarii Sejmu ponad 400 tys. zł ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego w Poznaniu. Chodzi o poprzednią kadencję Sejmu, gdy reprezentował PiS, a potem Solidarną Polskę, partię Zbigniewa Ziobry. Zdaniem poznańskiej prokuratury okręgowej, Tomasz G. nie rozliczył się z przyznanych mu publicznych pieniędzy, przedstawiał Sejmowi nierzetelne dokumenty.

Drugi zarzut: przywłaszczenie pieniędzy z Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu. Zdaniem prowadzącej śledztwo prokurator Katarzyny Podolak, Tomasz G. wziął zaliczkę ze szkoły, której jest właścicielem. Miał kupić meble dla uczelni oraz zrobić jej przeprowadzkę. Zdaniem śledczych, również z tej kwoty się nie rozliczył. Zaliczkę wziął w 2015 roku. Gdy prokuratura zabezpieczyła dokumenty z 2016 roku, żadnych faktur nie znalazła. W tym wątku trwa analiza kolejnych zabezpieczonych materiałów.

Trzeci zarzut to płatna protekcja. Tomasz G. na początku 2018 roku miał poprosić swoich znajomych o pomoc w rozliczeniu się z Sejmem z przyznanego mu kiedyś ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego. Mieliby podpisać pewne dokumenty. W zamian za pomoc oferować miał im bezpłatne, dwuletnie studia MBA.

Były poseł PiS i Solidarnej Polski nie przyznał się do zarzutów. Złożył wyjaśnienia. Zdaniem prokuratury jego wersja jest sprzeczna z zebranymi dowodami.

Prokuratur Katarzyna Podolak kilka dni temu złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie byłego posła. Również dlatego, że ekspolityk bywa nieuchwytny pod podawanymi przez siebie adresami. Przede wszystkim jednak miał popełnić poważne przestępstwa zagrożone karą do 10 lat więzienia.

- Sąd zgodził się z moim wnioskiem, że jest wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez Tomasza G. zarzucanych mu czynów. Sąd zgodził się również, że istnieje obawa matactwa i grozi mu surowa kara. Jednak sąd uznał, że zamiast aresztu wystarczy wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci 50 tys. zł poręczenia majątkowego

- mówi prokurator Katarzyna Podolak.

Prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu. Nadal domaga się aresztowania Tomasza G.

Tomasz G. nie odebrał od nas telefonu. Sprawę skomentował jego obrońca adw. Michał Pankowski. - Nie znam jeszcze materiału dowodowego, dlatego nie wypowiem się o szczegółach. Mój klient nie przyznaje się do winy. Kwalifikację prawną niektórych stawianych mu zarzutów oraz ich opis oceniam jako błędne. Podnosiłem to zresztą podczas posiedzenia aresztowego w sądzie. Będziemy walczyć w tej sprawie - podkreśla adw. Michał Pankowski, obrońca Tomasza G.

Przypomnijmy, że w poznańskim sądzie trwa już jeden proces Tomasza G. Jest oskarżony o wyłudzanie kredytów pod koniec lat 90. Pracował wówczas w rodzinnych sklepach meblowych. Potem zaczął polityczną karierą. Trzykrotnie z listy PiS wchodził do Sejmu. Posłem przestał być w 2015 roku. W ostatnich wyborach bez powodzenia kandydował do Sejmu z komitetu Korwin.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Expressu Bydgoskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Expressu Bydgoskiego
  • codzienne e-wydanie Expressu Bydgoskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Łukasz Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Podwójne zaproszenia na koncert 12 Tenorów

Bilety na koncert 12 Tenorów w prezencie z prenumeratą

200,00 378,00

Kup prenumeratę cyfrową na 180 dni, a otrzymasz bilety dla 2 osób na wyjątkowy koncert 12 Tenorów

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.