Ponad 100 lat historii do wyburzenia?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Krzysztof Błażejewski

Ponad 100 lat historii do wyburzenia?

Krzysztof Błażejewski

Tajemnice budynku dawnej miejskiej cegielni znajdującej się przy ulicy Chodkiewicza i przeznaczonej do rozbiórki. - Jeśli budynek ten rzeczywiście będzie posiadał istotną wartość, to go ocalimy - deklaruje miejski konserwator zabytków, Sławomir Marcysiak.

Teren pomiędzy ulicami Chodkiewicza, Gdańską, Sułkowskiego i Kamienną mało jest bydgoszczanom znany. Starsi mieszkańcy miasta na ogół wiedzą tyle, że znajdowały się tam, pomiędzy blokami, stare baraki (rozebrane dopiero kilka lat temu) i niebezpieczne glinianki, wypełnione wodą. Mieszkańcy tej części Bydgoszczy wspominają kąpiele w upalne dni w gliniankach (niejedna zakończyła się tragicznie) oraz fakt, że wieczorami lepiej było na tamten teren nie wchodzić, gdyż „zawiadywała” nim chuliganeria.

Ocalić od rozbiórki!

Jeszcze kilka lat temu mówiono, że na atrakcyjnie położonym, bo blisko centrum Bydgoszczy terenie powstanie nowy kampus bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Teraz jednak jest już tylko mowa o jednym budynku i to dla... Akademii Muzycznej. Obszar po barakach i wyrobiskach zająć ma powstające właśnie osiedle mieszkaniowe Melody Park.

By można było teren zabudować, potrzebna jest m.in. likwidacja starego budynku przy ul. Chodkiewica 13, zwróconego szczytem do ulicy. To rudera z zamurowanymi oknami. Do środka prowadzi tylko jedno wejście, pełne szmat, desek i innych śmieci. A jednak może to być bardzo ważne miejsce dla dziedzictwa historycznego miasta.

Tak uważają członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków „Bunkier”, którzy przed kilkoma dniami rozpoczęli kampanię na rzecz powstrzymania rozbiórki budynku. Weszli oni do wnętrza rudery i wykonali tam cały szereg niezwykle ciekawych zdjęć, które zostały umieszczone na internetowym forum stowarzyszenia.

Co kryją stare księgi adresowe? Czy miejski konserwator zabytków powstrzyma wyburzenie obiektu? Przeczytacie w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.