Zbigniew Marecki

Pomógł postawić pierwszy pomnik ku czci powstańców i trafił do więzienia

Jan Kraciuk zmarł w 1976 roku. Przeżył 74 lata. Jego grób znajduje się na cmentarzu na warszawskim Bródnie. Fot. Archiwum prywatne Jan Kraciuk zmarł w 1976 roku. Przeżył 74 lata. Jego grób znajduje się na cmentarzu na warszawskim Bródnie.
Zbigniew Marecki

Jan Kraciuk, pierwszy pełnomocnik rządu z ramienia PPR, który zarządzał Słupskiem, nie okazywał swoich poglądów religijnych, ale pomógł zrealizować ks. Janowi Ziei ideę budowy pierwszego w kraju pomnika ku czci powstańców warszawskich. Zapłacił za to więzieniem.

W kwietniu 1945 roku przybywa do Słupska, czyli dawnego niemieckiego Stolp pierwsza grupa organizująca polską administrację. Na jej czele na początku maja tego roku staje Jan Kraciuk, warszawski tramwajarz, członek PPR. Jest pierwszym pełnomocnikiem rządu na obwód słupski. Na liście polskich mieszkańców ma numer 1.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Marecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.