Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Witt

Polska zachowuje się jak zbuntowany dwulatek. Pora dorosnąć [WYWIAD]

Dr Agnieszka Bryc: Stajemy od jakiegoś czasu po złej stronie historii Fot. Jacek Smarz Dr Agnieszka Bryc: Stajemy od jakiegoś czasu po złej stronie historii
Dorota Witt

- Wbrew pozorom to Zachód jest bliższy sercu Rosji niż Wschód, na czele z Chinami, których się boi. Dziś Rosja jest w potrzasku: próbuje się wzmocnić kosztem Zachodu, by nie zostać młodszym parterem Chin. Ale to nie tak, że Putin jest wszechmogącym strategiem. Popełnia mnóstwo błędów - mówi dr Agnieszka Bryc, politolożka.

Czy Putin potrzebuje wojny?

I tak, i nie. Rosja jest w kiepskiej kondycji. Poparcie dla prezydenta spadło, kiedy przeforsował bolesną dla społeczeństwa reformę emerytalną. Stan rosyjskiej gospodarki też nie jest obiecujący. Putinowi zależy, by odwrócić uwagę Rosjan od tych kłopotów. W takich sytuacjach dotąd zawsze sprawdzały się „projekty zagraniczne”: angażowanie się w wojnę w Syrii czy na Ukrainie. I tym razem mechanizm mógłby zadziałać, pod warunkiem, że Putin miałby możliwości, by faktycznie zdestabilizować militarnie Ukrainę. Takie momenty były, ale dziś imperialistyczne dążenia Rosji raczej nie mają racji bytu, a możliwości Putina zwyczajnie się wyczerpały. Jeśli chciałby coś wywalczyć, to raczej odmroziłby któryś z konfliktów daleko od Ukrainy, np. w którymś z krajów kaukaskich albo Azji Centralnej. Tyle że tam ma silną konkurencję. Państwa bałtyckie nie są potencjalnymi celami ataku. Putin pozwala sobie na otwarty konflikt z państwami, które nie podlegają jurysdykcji NATO. Ale to nie zmienia faktu, że prezydent Rosji może próbować destabilizować politycznie państwa zachodnie, mieszając się w ich wewnętrzne sprawy choćby w cyberprzestrzeni.

Mówi się o tym, że rosyjskie boty i trolle mobilizowały w sieci francuskie „żółte kamizelki” do wzmożonych protestów. To znaczy, że rosyjska propaganda jest dziś silna na Zachodzie?

Znowu: i tak, i nie. Była silna, gdy Zachód nie był na nią przygotowany. Wpłynęła na wzrost populizmu w państwach Europy Zachodniej i w USA. Podgrzewała niepokoje społeczne, egoizm, ekstremizm. Rosyjska propaganda miała się dobrze aż do momentu, kiedy na jaw wyszło, jak bardzo namieszała podczas wyborów w USA i że Trump wygrał dzięki pomocy Rosji. Choć Rosjanie mogli wirtualnie pomóc Brytyjczykom doprowadzić do brexitu, mogli wspierać „żółte kamizelki”, dziś już nie tak łatwo jest im mieszać się w sprawy innych państw. Po pierwsze, dzięki zastosowanym mechanizmom ochrony w sieci, po drugie, z uwagi na coraz gorsze efekty. Państwa Zachodu solidarnie piętnują takie działania, a w dodatku, gdy w społeczeństwie któregoś z nich dzieje się coś niepokojącego, odpowiedzialność zrzucają na rosyjską propagandę. Rosja wpadła we własne sidła.

A co próbowała w ten sposób ugrać?

Rosja konsekwentnie dąży do tego, by osłabić przywództwo Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w zachodnim świecie. Ma duży problem z Zachodem, ale wbrew pozorom to on jest bliższy jej sercu niż Wschód, na czele z Chinami, których się boi. Dziś jest w potrzasku: próbuje się wzmocnić kosztem Zachodu, by nie zostać młodszym parterem Chin. Ale to nie tak, że Putin jest wszechmogącym strategiem. Popełnia mnóstwo błędów. Europa Zachodnia powoli odrabia straty, jakie spowodowała rosyjska propaganda, nie udał się też reset stosunków z USA, na jaki liczyli Rosjanie po wyborze Trumpa na prezydenta, bo ten (choć obaj z Putinem by tego chcieli) ma związane ręce, nie może być jawnie prorosyjski. I najważniejsze: jeszcze nigdy dotąd Europa nie mówiła tak zdecydowanym głosem w sprawie Rosji, nigdy jej państwa nie były do niej tak jednogłośnie negatywnie nastawione. Sankcje gospodarcze po aneksji Krymu bardzo dotknęły Rosję, co więcej, Zachód ma jeszcze sporo niewykorzystanych możliwości na tym polu. Jeśli dalej uruchamiałby je konsekwentnie, mógłby postawić Rosję w stan bankructwa. Znalazłaby się wtedy w narożniku, do obrony zostałaby już tylko naga agresja. Jak widać, to nie tak, że Zachód jest bezzębny w starciu z Rosją.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.