Leszek Rudziński

Polska i Chiny zostały partnerami [zdjęcia, wideo]

Prezydent Andrzej Duda powitał przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Fot. Piotr Smoliński Prezydent Andrzej Duda powitał przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Leszek Rudziński

Wizyta przywódcy Chin w Polsce zaowocowała podpisaniem kilku deklaracji o wzajemnej współpracy na wielu płaszczyznach.

- Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale też gospodarczym - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Przywódcy obu państw podpisali w poniedziałek wspólne oświadczenie dotyczące wszechstronnego strategicznego partnerstwa. Ponadto w ich obecności podpisano 13 porozumień dwustronnych, co może utorować drogę do odtworzenia dawnego szlaku jedwabnego (droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem).Wśród dokumentów jest m.in. umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym, memorandum (pismo dyplomatyczne przedstawiające poglądy danego państwa) o porozumieniu ws. wspólnego sformułowania założeń dwustronnego planu współpracy między rządami Polski i Chin oraz memorandum między polskim Ministerstwem Rozwoju a chińską Narodową Komisją Rozwoju i Reform ws. utworzenia Komitetu Sterującego ds. Współpracy Przemysłowej.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rozmawiał z przywódcą Chin o realizacji „jednego pasa i jednego szlaku gospodarczego”. Podkreślił, że dużą rolę we współpracy polsko-chińskiej odegra port gdański, do którego będą przybijać chińskie okręty. Wyraził także zadowolenie, że Polska stała się członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

- Mówiliśmy dzisiaj, że trzeba dokonać swoistej synergii między koncepcją jednego szlaku a polskim planem racjonalnego rozwoju. Mam nadzieję, że to poprawi nasze relacje gospodarcze. Ogromnie się cieszę z obecności przewodniczącego Chin w Polce, bo to pokazuje naszą obopólną życzliwość i wzajemne zainteresowanie - mówił prezydent.

Z kolei przewodniczący Chin Xi Jinping podkreślił, że polski prezydent zaoferował przedstawicielom jego delegacji „przemyślany program i ciepłe przyjęcie”. Przypomniał, że to pierwsza od 12 lat wizyta przewodniczącego ChRL w Polsce.

- Celem mojego przyjazdu jest zacieśnianie przyjaźni i wzmacnianie obopólnego rozwoju. Dziś osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich. Zgodziliśmy się na wszechstronne partnerstwo strategiczne - przekonywał Xi Jinping.

Przywódca ChRL spotkał się również z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Ta oznajmiła, że ambicją Polski jest, by program rozwoju gospodarczego przyczynił się do „jeszcze szybszego rozwoju naszego państwa”. - Rozmowy, które zostały zapoczątkowane w trakcie wizyty pana prezydenta Dudy w ChRL, są dobrym wstępem do tego, by dzisiejsze spotkania i porozumienia, które zostały już podpisane: o współpracy gospodarczej i wymianie handlowej, w następnych miesiącach i latach przeradzały się w jeszcze bardziej intensywne i konkretne działania gospodarcze - mówiła Szydło.

Przewodniczący Xi Jinping wziął również udział w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton.Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.