Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Polka w pogoni za angielskim snem

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Dorota Witt

Polka w pogoni za angielskim snem

Dorota Witt

Marzyła o wyjeździe z małej Chełmży do Wielkiej Brytanii. Marzenie się spełniło i trwa już 14 lat. - Czasem żartuję, że moją książkę napisał Brexit - mówi Monika Wiśniewska, autorka książki „Polska dziewczyna w pogoni za angielskim snem”.

Zaraz po studiach zaczęłaś pracować jako nauczycielka, żyłaś z bliskimi w spokojnym mieście. Dlaczego postanowiłaś wszystko wywrócić do góry nogami?

Od dziecka marzyłam, żeby wyjechać do Wielkiej Brytanii. Ten kraj mnie intrygował, interesowałam się jego historią, kulturą, zabytkami. W 2004 r. koleżanka ze studiów, która pracowała tam jako stewardessa, zaprosiła mnie do siebie na święta Bożego Narodzenia. To była moja szansa. Dotąd żyłam otulona bezpiecznym światem: wśród bliskich i życzliwych ludzi w małej Chełmży, którą doskonale znałam. Nie zdawałam sobie sprawy, jak inny może być ten wielki, nieznany świat, do którego mnie tak ciągnęło. Nie okazał się on z gruntu zły, ale też nie tylko dobry. Dorastałam w poczuciu, że ludzie są dobrzy, że można im ufać, ale gdy znalazłam się w nowym środowisku, wiele razy okazało się, że ufałam za bardzo, a inni to wykorzystywali.

Pojechałam do Anglii z jedną torbą i stoma funtami w portfelu. Zaskórniaki po paru dniach się stopiły, wydałam je na rozpaczliwe telefony do mamy. Koleżanka próbowała wyrzucić mnie z domu już w pierwszy dzień świąt, gdy tylko zjawił się u niej pewien pilot... Byłam jednak tak zdeterminowana, aby zostać, że spałam na dywanie w salonie. Potrzebowałam tylko trochę czasu, aby znaleźć jakąś pracę, ale nie miałam ani referencji, ani doświadczenia z Anglii. Manager restauracji, którego przypadkiem spotkałam, powiedział, że muszę od czegoś zacząć. Zaczęłam, sprzątając stoły na lotnisku za około 4 funty na godzinę. Trafiłam na najniższy szczebel kariery, aby później pracować w międzynarodowych firmach, na managerskich stanowiskach.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • o czym opowiada książka Moniki Wiśniewskiej
 • co było najtrudniejsze podczas pisania książki
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.