Krzysztof Błażejewski

Pół wieku temu Polską wstrząsnęła fala tzw. wydarzeń marcowych. Protestowała przede wszystkim młodzież

Po wystąpieniach studenckich przyszła kolej na tzw. masówki potępiające w dużych zakładach pracy Fot. IPN.gov.pl Po wystąpieniach studenckich przyszła kolej na tzw. masówki potępiające w dużych zakładach pracy
Krzysztof Błażejewski

8 marca 1968 roku milicja rozpędziła demonstrację studentów w Warszawie. W odpowiedzi zaczęli protestować także m.in. studenci z naszego miasta.

Bydgoszcz w 1968 roku była ledwie raczkującym ośrodkiem akademickim z istniejącą od 4 lat Wyższą Szkołą Inżynierską i Studium Nauczycielskim, przekształconym w WSN dopiero rok później. Specyfiką miasta była za to stołeczność wojewódzka, industrializacja pociągająca napływ „klasy robotniczej” (w przeciągu kilkunastu powojennych lat w Bydgoszczy podwoiła się liczba mieszkańców), obecność dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego i... posiadanie sprawnego aparatu represji w postaci MO i SB, czym wojewódzcy bonzowie lubili się szczycić w stolicy.

w dalszej części artykułu:

  • Wydarzenia marcowe 1968 roku - jak zareagowali na nie bydgoscy studenci i co działo się wtedy w Bydgoszczy? Jak próbowała przeciwdziałać temu Służba Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska? Jak długo trwał i czym się skończył "Marzec 1968" w Bydgoszczy?
Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.