Dorota Witt

Płaszcz z zasłony, worek z firany, czyli jak zatrzymać lawinę śmieci

W Fundacji Alternatywnej pracują doświadczone krawcowe - Kasia i Agnieszka (w marynarce w paski). Skład zespołu uzupełniają Przemek i Krysia. I pies Fot. Jacek Smarz W Fundacji Alternatywnej pracują doświadczone krawcowe - Kasia i Agnieszka (w marynarce w paski). Skład zespołu uzupełniają Przemek i Krysia. I pies Ziutek, także z „odzysku”, adoptowany ze schroniska.
Dorota Witt

Jak możemy chronić środowisko, robiąc zakupy? Ile wspólnego z ekologią ma noszenie organicznej bawełny? Czy ponowne wykorzystanie plastikowej butelki służy planecie? Mity obalają Agnieszka Rogaszewska i Katarzyna Wojciechowska z Fundacji Alternatywnej.

Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców, talerzy czy patyczków higienicznych wejdzie w życie za dwa lata. Sprawdzi się?
Katarzyna Wojciechowska: Jednym z pierwszych krajów, w którym z powodzeniem wprowadzono zakaz używania foliowych torebek, jest Bangladesz. Ten kraj nie kojarzy nam się raczej z myśleniem proekologicznym, a jednak zakaz jest respektowany. Był reakcją na tragedię, która dotknęła ten kraj - wielką powódź. Okazało się, że miasta zostały zalane dlatego, że studzienki kanalizacyjne były zatkane właśnie przez zwały torebek foliowych. Polacy lubią się uczyć na błędach. Czy zawsze muszą to być nasze błędy? Wyciągnijmy wnioski z doświadczeń innych. Zakaz używania plastikowych sztućców czy talerzy nie sprawi, że te rzeczy natychmiast znikną, że przestanie nas zalewać fala plastikowych śmieci, ale to krok w dobrą stronę. Taka narzucona z góry zasada może zadziałać motywująco i przyczynić się do zmiany nawyków.

Więcej o ekologicznych mitach w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.