Sławomir Bobbe

PiS przygotowuje ustawę, która nie pozwoli zmienić patronów nadanych przez wojewodów ulicom i skwerom

Nowym patronem ma być mjr jan Henryk Żychoń - bydgoski as wywiadu i agent, który ma już w Bydgoszczy swoją pamiątkową tablicę Fot. archiwum Nowym patronem ma być mjr jan Henryk Żychoń - bydgoski as wywiadu i agent, który ma już w Bydgoszczy swoją pamiątkową tablicę
Sławomir Bobbe

- Ludzie dzwonią i mówią - zróbcie coś, nie chcemy mieszkać przy ulicy Kaczyńskiego - twierdzi radny Jakub Mikołajczak (Platforma Obywatelska).

Na zmianę zmienionych nazw ulic może być już jednak za późno.
Osoby, którym nie spodobały się zmiany nazw ulic i zaproponowani patroni, liczyli - po cichu lub wyrażając to wprost - że Rada Miasta Bydgoszczy, w której większość ma niechętna zmianom koalicja PO-SLD szybko nada ulicom nowych patronów albo powróci do starych. Zgodnie z przepisami to samorząd ma kompetencje do tego, by nadawać nazwy ulicom, placom czy skwerom. W te uprawnienia „wmieszała się” ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, która prawo do nadania patronów - w sytuacji, gdy tego nie robi samorząd - dała wojewodom. Taką sytuację mamy, między innymi, w Bydgoszczy.
Kilka dni temu wpłynął jednak do Sejmu projekt nowelizacji ustawy. Oczywiście to projekt poselski, podpisany przez wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekty poselskie mają jedną wspólną cechę - tak naprawdę to projekty akceptowane przez rząd, ale nie wymagają prowadzenia konsultacji społecznych. Taki projekt można w Sejmie „przepchnąć” błyskawicznie. A czas będzie miał tu znaczenie kluczowe, bo ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

w dalszej części artykułu:

 • założenia nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego
 • lista bydgoskich ulic, które będą miały nowych patronów
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.