Anna Stasiewicz

PiS chce mostu prezydenta [sonda, oś czasu]

Nielegalna tablica informująca, że patronem mostu jest Lech Kaczyński, pojawiła się w grudniu 2013 roku. Fot. Andrzej Muszyński / archiwum "Gazety Pomorskiej" Nielegalna tablica informująca, że patronem mostu jest Lech Kaczyński, pojawiła się w grudniu 2013 roku.
Anna Stasiewicz

Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponują nazwę Most Uniwersytecki im. Lecha Kaczyńskiego. - Nie widzę uzasadnienia, żeby wracać do tej sprawy - mówi Maciej Zegarski, radny PO.

Uchwałę o nadanie Mostowi Uniwersyteckiemu w Bydgoszczy, nazwy Most Uniwersytecki im. Prof. Lecha Kaczyńskiego podjęto na zjeździe okręgowym Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się 4 czerwca.

Do zmiany nazwy mostu potrzebna będzie jednak uchwała bydgoskiej rady miasta. Do jej przygotowania zobowiązał się radny Jarosław Wenderlich. Gorącym orędownikiem uzupełnienia patrona mostu o prezydenta Lecha Kaczyńskiego był ojciec radnego PiS-u - zmarły niedawno Jarosław Edward Wenderlich. Mówił o tym zresztą na uroczystej sesji z okazji 670. urodzin Bydgoszczy.

- Porządkując dokumenty ojca znalazłem jego pismo z 13 grudnia 2013 roku adresowane do ówczesnego przewodniczącego Romana Jasiakiewicza, by Most Uniwersytecki nosił też imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego - opowiada radny Wenderlich. - Z tego co wiem, ojciec nigdy nie dostał na nie odpowiedzi, ale zamierzam wrócić do tej sprawy.

Najpierw z projektem uchwały ma zapoznać się Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Głosowania na radzie miasta należy się więc spodziewać po wakacjach, być może już na wrześniowej sesji.

Tymczasem przeciwny głosowaniu nad taką uchwałą w obecnej kadencji jest Bogdan Dzakanowski. - Dziś nie ma sensu do tego wracać, bo radni PiS nie mają wystarczającej liczby głosów - wyjaśnia, choć dodaje, że nadal jest zwolennikiem nadania mostowi na Trasie Uniwersyteckiej imienia tragicznie zmarłego prezydenta.

- Nie widzę jednak szans, by radni PO czy SLD zmienili zdanie. Po co więc to robić, dla awantury? - pyta radny Dzakanowski.

Zaskakujące, ale podobne wątpliwości ma radny Platformy Obywatelskiej Maciej Zegarski, który uważa, że obecna rada sprawą nie powinna się zajmować.

- Uchwała jest przygotowywana tylko po to, by wywołać zamieszanie. Jeśli to jedyny pomysł Prawa i Sprawiedliwości na rozwój miasta, to im gratuluję - dodaje z przekąsem radny Zegarski.

14 kwietnia 2010 roku na wniosek prezydenta Konstantego Dombrowicza, Rada Miasta przegłosowała nadanie obiektowi nazwy im. Lecha Kaczyńskiego. 27 listopada 2013 roku rada, z inicjatywy PO, podjęła uchwałę nadając mostowi w ciągu Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy nazwę „Most Uniwersytecki”, decydując tym samym, że poprzednia uchwała traci moc prawną. W grudniu pojawiła się jednak tablica, że patronem mostu jest prezydent Lech Kaczyński.

Sonda

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.