Pilotażowy program wykrywania raka płuca

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Hanka Sowińska

Pilotażowy program wykrywania raka płuca

Hanka Sowińska

To tylko dwa spośród wielu zamierzeń, które znalazły się w programie działania Sejmiku Profilaktyki Onkologicznej na ten rok.

Powołany do życia jesienią 2014 r. sejmik podsumował wczoraj pierwszy rok działalności. Przedstawiono również projekty, które będą realizowane do końca 2016 roku.

- Liczymy, że w tym roku możliwe będzie wdrożenie projektów, które sejmik przedstawił już marszałkowi województwa. Chodzi o dwa programy: „Dbam o zdrowy styl życia”, w ramach którego wyłoniony ma być zakład pracy promujący profilaktykę onkologiczną oraz „Powrót do źródeł zdrowia”, czyli pilotażowy program szeroko pojętej rehabilitacji - mówił dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia CO w Bydgoszczy.

Aktualny pozostaje postulat dopisania do listy obowiązkowych badań pracowniczych cytologii i mammografii.

Za niezwykle ważny projekt sejmik uznał opracowanie mapy epidemiologicznych zagrożeń w województwie kujawsko-pomorskim (partnerem ZPiPZ będzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Wydział Ochrony Środowiska).

- Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego w Bydgoszczy, Grudziądzu i we Włocławku oraz powiatach tucholskim i świeckim jest najwięcej zachorowań na raka u kobiet. Chcemy poznać przyczyny, dla których powiat włocławski, radziejowski, aleksandrowski oraz duże miasta mają najgorsze statystyki, gdy chodzi o zachorowania na nowotwory u mężczyzn - mówił dr Mierzwa.

Sejmik będzie też kontynuował działania zmierzające do wdrożenia w Kujawsko-Pomorskiem pilotażowego programu wczesnego wykrywania raka płuca z użyciem TK.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.