
Wychodzą z wypadków z bliznami. Pokonują ciężkie choroby, ale alienują się z życia ze względu na wygląd. Jego poprawa dodaje im skrzydeł - mówi Beata Urban, kosmetolog, trener linergista.
Tatuaż to kolorowe wzory, które mają ozdobić nasze ciało. A tatuaż medyczny?
Polega na wprowadzeniu w naskórek odpowiednio dobranego pigmentu lub kilku odcieni kryjących pigmentów. Zabieg stosowany jest jako procedura medyczna, pomagająca ukryć blizny i znamiona, zniwelować tzw. niedostatki ciała człowieka. Wielu osobom pozwala to odzyskać pewność siebie i po ciężkich przejściach - chorobach, wypadkach - powrócić do normalnego życia. Jednak na efekt końcowy ma wpływ: morfologia i fizjologia skóry, jej kolor, grubość i wiek pacjenta. Bo im jest starszy, tym procesy zachodzące w skórze przebiegają wolniej, a pigment utrzymuje się dłużej. I choć nie zawsze pigmentacja może być wykonana, jej stosowanie jest szerokie.
Kiedy się sprawdza?
Na przykład u osób, które nie mają włosów, a nie mogą poddać się ich transplantacji. Dzięki indywidualnie dobranym barwnikom tatuaż medyczny ukrywa ubytki spowodowane chociażby łysieniem plackowatym lub będące skutkiem chemioterapii. Wytatuowane na skórze głowy punkty imitują cebulki i wizualnie zagęszczają włosy. Z kolei mikropigmentacja piersi umożliwia odtworzenie otoczki brodawki sutkowej, dzięki czemu piersi odzyskują naturalny wygląd. Stosuje się ją u kobiet po mastektomii, rekonstrukcji lub plastyce biustu, ale także u tych cierpiących na bielactwo. Tatuaż medyczny pomaga też zakamuflować blizny powstałe na przykład na skutek operacji - choćby cesarskiego cięcia, ale też urazów, oparzeń. Można zamaskować zmiany występujące przy chorobach skóry, a także naczyniaki i rozstępy.
Co pani sprawdza, zanim przystąpi do zabiegu?
Z dalszej części tekstu dowiesz się:
- Czym jest pigmentacja lecznicza
- Kiedy najlepiej maskować blizny pooperacyjne?
- Jak powstaje efekt ogolonej głowy?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień