Pałac w Ostromecku woła o remont. Tynk odpada ze ścian. Jest nadzieja...

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Hanna Walenczykowska

Pałac w Ostromecku woła o remont. Tynk odpada ze ścian. Jest nadzieja...

Hanna Walenczykowska

W Pałacu Nowym wyremontowano już piwnice, parkiety, dach i gzymsy oraz wymieniono instalację elektryczną. Remont będzie kontynuowany przez miasto a nie przez Miejskie Centrum Kultury, które nim administruje.

Zespołem Pałacowo-Parkowym w Ostromecku zawiaduje bydgoskie Miejskie Centrum Kultury. Od kilku lat jego właścicielem jest miasto. Niestety, stan elewacji (od strony parku) Pałacu Nowego jest nadal tragiczny. 

Czytelnicy martwią się

- Taras i schody od strony zabytkowego parku zostały zniszczone, tynk odpada ze ścian, kolumny są popękane – mówią nasi Czytelnicy, którzy byli w Ostromecku. Po wizycie, bardzo zaniepokojeni, zadzwonili do redakcji.

- Ubytki tynku są zauważalne jedynie od strony parku. Część frontowa wygląda dobrze – relacjonuje pan Arkadiusz, bydgoszczanin, który często odwiedza Ostromecko. - Lubię spacery po parku i dlatego tak bardzo denerwuje mnie widok sypiących się tynków zabytkowego pałacu. Masakrycznie wygląda odpadająca płatami farba, popękane ściany, całe w pajęczynach...

O fatalnym stanie obiektu pisaliśmy już wiele razy.

Harmonogram pracy

W ubiegłym roku okazało się, że Pałac Nowy objęty został wieloletnim programem remontowym. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prace potrwają do końca 2021 roku.

- W ramach planowanych inwestycji w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku  przewiduje się modernizację tarasów zewnętrznych Pałacu Nowego – informuje nas Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Nowym inwestorem będzie miasto Bydgoszcz, a nie jak dotychczas Miejskie Centrum Kultury. W związku z tą zmianą trwają uzgodnienia formalne. Po przeniesieniu na miasto stosownych pozwoleń, przystąpimy do ogłoszenia przetargu na realizację robót. Na to zadanie zostało zabezpieczone w budżecie ponad 600 tysięcy złotych.

Marta Stachowiak dodaje, że 1 października zakończona została renowacja budynku zabytkowego nr 1 – Pałacu Nowego, która  obejmowała m.in. naprawę parkietów na parterze i piętrze obiektu, remont piwnicy, wymianę tynków wewnętrznych oraz posadzek.
- W 2018 roku w pierwszym etapie remontu Pałacu Nowego wymieniona została również instalacja elektryczna w cukierni, wyremontowaliśmy dach, gzymsy i tarasy znajdujące się nad salą balową oraz taras ośmiokątny – wylicza Kuba Ignasiak, specjalista do spraw promocji Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Przypominamy

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku jest obiektem ogromnym i niezwykle cennym artystycznie oraz historycznie. Zawiera dwa zabytkowe pałace - większy - klasycystyczny oraz mniejszy, wybudowany w stylu saskiego rokoka przez kasztelana płockiego Bogdana Mostowskiego. Obydwa pałace są teraz własnością miasta Bydgoszczy. Starszy z nich rokokowy został przekazany 26 czerwca 2008 roku przez Filharmonię Pomorską samorządowi miasta Bydgoszcz. Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego wyraził zgodę na przekazanie zabytkowego Pałacu w formie darowizny w 2007 roku. Ponadto, na terenie zespołu jest sanktuarium cmentarne rodu Alevensleben, 40 hektarowy park angielski i włoski oraz dwa stawy.

Dodatkowo, z zespole działa hotel, restauracja i ekspozycja muzealna w Pałacu Starym (fortepiany, malarstwo, rzeźba, rzemiosło). Pałac Stary znajduje się w doskonałym stanie.

W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i działania plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno-sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza Pałacu Nowego i Starego stwarzają doskonałą okazję do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali muzycznych oraz okolicznościowych bali.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.