Pacjenci wędrują od apteki do apteki. Brakuje leków! Jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak/Polska Press
Agata Flak

Pacjenci wędrują od apteki do apteki. Brakuje leków! Jak sytuacja wygląda na Podkarpaciu?

Agata Flak

Schorowani pacjenci mają problem z dostaniem niektórych leków w aptekach. Początkowo dotyczyło to wyłącznie drogich oryginałów, teraz zaczyna brakować również tańszych zamienników. W najgorszej sytuacji są chorzy na tarczycę i cukrzycę

Zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach, jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Niemal każdy z tych leków miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset pacjentów w całym kraju.

Mamy jednocześnie mocne sygnały od farmaceutów szpitalnych o brakujących lekach, w tym niezbędnych lekach onkologicznych. Łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności, mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych niedostępnych dla pacjentów

- napisała do ministra zdrowia Naczelna Izba Aptekarska. W ocenie samorządu aptekarskiego sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Pytani przez nas farmaceuci z Rzeszowa przyznają, że sytuacja jest trudna.

- Brakuje leków na tarczycę i cukrzycę. Nie docierają leki od producentów. Dostawy są obiecywane na dniach. Na ten moment wciąż czekamy - mówi farmaceuta z Rzeszowa.

Dodaje, że pacjenci stanęli przed poważnym problemem, bo leki, które zażywają na tarczycę czy cukrzycę, muszą być stosowane regularnie.

- Takich leków nie można odstawić. Nie zawsze można je także zastąpić zamiennikami. Ale gdy leków nie ma w hurtowniach, to w przypadku np. chorych na tarczycę lepiej zastosować zamiennik z innej firmy niż nic nie zażyć - słyszymy.

Największe problemy są z lekiem euthyrox (na schorzenia tarczycy - red.).

- Od godz. 8 do 11.30 odesłałem z kwitkiem trzech pacjentów - mówi farmaceuta.

Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu i co zrobić, gdy mamy probem z dostaniem leków - o tym przeczytasz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.