Pacjenci onkologiczni dostaną nowe terapie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki/Polska Press
Iwona Krzywda

Pacjenci onkologiczni dostaną nowe terapie

Iwona Krzywda

Resort zdrowia zdecydował o refundacji innowacyjnych leków na raka płuc i nerki

Preparaty do tej pory niedostępne dla polskich pacjentów onkologicznych pojawiły się na nowej liście refundacyjnej, która obowiązuje od wczoraj. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na finansowanie kolejnych terapii m.in. dla chorych z rakiem płuc, który należy do najczęściej występujących i najsłabiej rokujących rodzajów nowotworów.

Do wykazu dodano dwie nowe substancje: pembrolizumab oraz niwolumab. To innowacyjne medykamenty z zakresu tzw. immunoterapii, które pobudzają układ odpornościowy do zwalczania komórek raka. Dzięki nim szansę na leczenie zyskają pacjenci z niedrobnokomórkowym nowotworem płuc w zaawansowanym stadium choroby oraz ci z płaskonabłonkowym rodzajem raka, u których tradycyjna chemioterapia nie przyniosła efektów.

Czytaj więcej:

  • Od maja kolejne medykamenty są refundowane. Jakie?
  • Kto czeka na finansowanie nowych leków
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.