Owoce – jedzmy, ale z umiarem. Najlepiej do godziny 14 i lepiej nie na pusty żołądek

Czytaj dalej
Izabela Mortas

Owoce – jedzmy, ale z umiarem. Najlepiej do godziny 14 i lepiej nie na pusty żołądek

Izabela Mortas

Latem półki sklepowe uginają się od świeżych, sezonowych owoców. Obok naszych rodzimych, wiele jest też egzotycznych propozycji. Warto jeść wszystkie, byle z umiarem i o określonej porze.

Zdrowe, byle z umiarem

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta, najlepiej tworzona w oparciu o najnowsze zalecenia dietetyków i tym samym dostosowana do aktualnej piramidy żywieniowej. Już wiemy, że podstawą każdego posiłku powinny być warzywa, owoce nie są stawiane z nimi na równi – te choć zdrowe i smaczne, powinny być dostarczane organizmowi w ograniczonej ilości. Dlaczego? Z powodu wysokiej zawartości fruktozy, naturalnego cukru występującego w owocach. Owoce warto traktować jako dodatek do diety, a nie przekąskę jedzoną kilogramami. Warto też wiedzieć, na jakie owoce w jakich ilościach warto sobie pozwolić. – Ze względu na wysoki poziom cukru uważajmy m.in. na: winogrona ciemne i zielone, liczi, figi, mango, granaty, wiśnie, kaki, banany, mandarynki, ananasy oraz gruszki. Mniejszą ilość cukrów zawierają równie pyszne: pomarańcze, kiwi, nektaryny, morele, agrest, porzeczki, grejpfruty, kokosy, jeżyny, truskawki czy maliny – podpowiada Monika Honory, ekspert zdrowego żywienia.

Te ostatnie jedzmy teraz nie tylko dlatego, że mają w sobie mniejszą ilość cukru, lecz także z uwagi na krótki ich sezon, który właśnie trwa. – Truskawki w tym roku jemy krócej, bo pojawiły się trochę później niż w roku ubiegłym. Ich cena też nie jest dla klientów zachwycająca. Jeszcze w ubiegłym tygodniu w sprzedaży wynosiła około 7,50 złotego za kilogram, dziś to już złotówkę drożej. Mimo wszystko zachęcam do spożywania truskawki, bo wkrótce

się skończy, a świeżą zajadać się będziemy mogli dopiero za rok – mówi Marian Sikora, który w centrum Kielc od ponad 30 lat prowadzi warzywniak.

Witamy maliny i czereśnie

Powoli w sklepach pojawiają się kolejne polskie owoce – czereśnie, maliny oraz borówka.
– Choć czereśni jest również mniej niż w latach ubiegłych, pojawiają się już na sklepowych półkach. Dobra wiadomość także dla entuzjastów malin – cena tych owoców powoli spada. Obecnie są w sprzedaży po około 8 złotych za 250 gramów, ale ich cena powinna niedługo zmaleć do nawet 6 złotych za pół kilograma. Lada moment będziemy też sprzedawać borówkę, która w Świętokrzyskiem jest intensywnie uprawiana – mówi pan Sikora.

Jeść, ale nie przez cały dzień

Oprócz naszych polskich owoców w sklepach wiele jest też egzotycznych propozycji. Dietetycy są zdania, że po nie również warto sięgać, jeśli nam bardziej smakują – nasze preferencje też się liczą. Ważniejszy jest sam sposób spożycia. – Zalecam, aby jeść owoce do godziny 14, najlepiej w formie drugiego śniadania, w połączeniu na przykład gruszki z jabłkiem lub połówki grejpfruta z brzoskwinią – mówi Monika Honory. Niepożądanym działaniem owoców jest zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego, który podrażnia ściany żołądka, dlatego zdaniem eksperta o wiele lepiej jest spożyć je dopiero jako drugie, samodzielne, śniadanie. Nie zaleca się przyjmowania owoców na pusty żołądek na początku dnia ani tuż przed snem. O tej zasadzie powinny pamiętać osoby ze stanem zapalnym żołądka.

Właściwości owoców
Truskawki
Zawierają wysoką dawkę witaminy C, witamin z grupy B, jak również żelazo, wapń, fosfor, mangan i potas. W 100 g owocu mieści się aż 60 mg witaminy C, spełniający prawie dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy.
Maliny
Posiadają cenne witaminy: C, A, K, a także witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie, jak: potas, fosfor, magnez, wapń. W 100 g owocu znajduje się 136 g luteiny.
Czereśnie
Dzięki wysokiej dawce witaminy B wspomagają chorych na artretyzm. Oprócz witamin z grupy B, można w nich znaleźć również witaminy A i C oraz potas, żelazo, wapń, magnez. W 100 g zawierają aż 12 mg fitosteroli!
Banany
Zawierają potas, magnez, fosfor, a także witaminy C i A oraz małą ilość witamin z grupy B. Tylko połowę z węglowodanów stanowią cukry proste.
Melon
Ma wysoką zawartość potasu, oprócz tego w mniejszej ilości posiada: fosfor, sód, magnez, wapń, żelazo, cynk Zawiera kwas foliowy, witaminy C i K oraz witaminy z grupy B. To, co warto podkreślić, to wysoka zawartość witaminy A, która korzystnie wpływa na wzrok, zapobiegając „kurzej ślepocie”.

Owoce – ile mają kalorii?
Truskawka – w 70 gramach ma 22 kalorie
Czereśnie – w 80 gramach mają 49 kalorii
Śliwki – w 80 gramach mają 37 kalorii
Agrest – w 50 gramach zawierają 21 kalorii
Maliny – garść, czyli około 70 gramów, to 36 kalorii
Nektarynka - średnia sztuka to 51 kalorii
Arbuz - 2 plastry z ćwiartki to 55 kalorii

Izabela Mortas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.