Orzesze: plastikowe butelki z kaucją? To dobry pomysł

Czytaj dalej
Mateusz Demski

Orzesze: plastikowe butelki z kaucją? To dobry pomysł

Mateusz Demski

Burmistrz Orzesza napisał petycję do Ministerstwa Środowiska i prezydenta RP w sprawie wprowadzenia kaucji za opakowania PET. Podpisały ją władze 15 gmin

Woda mineralna, soki, mleko – to produkty, które najczęściej kupujemy w plastikowych butelkach. Po wypiciu płynów butelki lądują w kubłach na plastikowe odpady. Bo w sklepach nie ma kaucji za takie butelki. Tymczasem w Niemczech taka kaucja to standard.

Problem ten zauważył burmistrz Orzesza Mirosław Blaski i postanowił działać. W grudniu 2015 roku wysłał petycję do ministra środowiska Jana Szyszko i prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie uruchomienia ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET.

Według burmistrza, w Polsce potrzebna jest ustawa, która będzie zwiększała poziomo odzysku i recyklingu opakowań plastikowych, a także ograniczy ich spalanie w paleniskach domowych. Pomóc może w tym wprowadzenie punktów kaucyjnych, takich jak w Niemczech, gdzie można oddać plastikowe butelki w zamian za zwrot kaucji. Plastikowe butelki trafiają tam do specjalnych automatów, które znajdują się w dużej części sieci marketów spożywczych. System ten funkcjonuje u naszych sąsiadów już od 2003 r., W tej chwili odzyskuje się tam ponad 90 proc. butelek typu PET.

– Miałam okazję zobaczyć, jak problem rozwiązali nasi zachodni sąsiedzi – mówi Jadwiga Rozwadowska z Orzesza. – Tam plastikowe butelki przynosi się do specjalnych automatów w marketach. Wystarczy wrzucić do niego butelki, odebrać bilecik i udać się z nim do kasy, gdzie zwrócą nam pieniądze. Wygląda to jak zwrot za szklaną butelkę po piwie – opowiada pani Jadwiga.

Mirosław Blaski znalazł aprobatę nie tylko pośród mieszkańców Orzesza, ale także wśród władz innych miast. Pod jego petycją podpisało się 15 prezydentów, burmistrzów i wójtów z powiatu mikołowskiego oraz sąsiednich miast i gmin, a także zyskała ona pozytywną opinię Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który zrzesza ponad 119 gmin i siedem powiatów z całego województwa.
Odpowiedzi z Ministerstwa Środowiska i od prezydenta jednak jeszcze nie ma. – Nie oczekiwaliśmy pisemnej odpowiedzi na to pismo. Chcieliśmy wywołać dyskusję i pobudzić państwo do wprowadzenia ustawy, która dokładnie ureguluje kwestię plastikowych odpadów – mówi Mirosław Blaski.

Prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pomysł wprowadzenia kaucji ocenia pozytywnie. – Co prawda mamy możliwość wrzucania plastikowych butelek do specjalnie oznaczonych kontenerów, ale nie wszędzie, a poza tym wymaga to dobrej woli ludzi. Wprowadzenie kaucji byłoby argumentem finansowym, który mógłby nakłonić ich do świadomego, ekologicznego działania – ocenia prof. Skubała.
O opinię w sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska, do którego ponad rok temu trafiła petycja z Orzesza. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania wysłane mejlem.

Anna Nowak-Ibisz radzi, jak segregować odpady

Mateusz Demski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.