Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Orzeł Nawałki wyfrunął z bydgoskiego Bocianowa. Jacek Góralski, reprezentant Polski na MŚ 2018

Czytaj dalej
Tomasz Pietraszak

Orzeł Nawałki wyfrunął z bydgoskiego Bocianowa. Jacek Góralski, reprezentant Polski na MŚ 2018

Tomasz Pietraszak

- Wyjdzie czy nie wyjdzie? Panie, musi wyjść! - żaden z sąsiadów Jacka Góralskiego, reprezentanta Polski na MŚ w Rosji, nie ma wątpliwości.

W kamienicy na bydgoskim Bocianowie wszyscy trzymają kciuki za Jacka. - Wyjdzie w pierwszym składzie. To walczak, a nasi muszą wygrać. Niedziela będzie Jacka i nasza - mówią bez cienia wątpliwości.

Bocianowo w Bydgoszczy. Dzielnica i sąsiedztwo Londynka to dla rodowitych bydgoszczan jedno skojarzenie - trudna okolica. Swoi nie mają się czego obawiać, inni niekoniecznie. Choć i tutaj widać zmiany - powstają nowe mieszkania, biura, sklepy - to jednak wciąż to samo stare śródmieście - kamienice z podwórkami, na których dzieciaki kopią w piłkę, a obok suszy się pranie. Tu wciąż popołudniowe, i nie tylko, życie panów skupia się w okolicach sklepów z tanim piwem, a panie w wolnych chwilach lubią obserwować przez okna, co się dzieje wokół. Tu wszyscy się znają i każdy może opowiedzieć o sąsiedzie ciekawą historię.

- Góralski? Piłkarz? Gdzie mieszkał? - panie, nie wiem, ja nie z tego fyrtla jestem, musi pan pytać dalej. Pudło. Ani w piekarni, ani we wciąż działającym elektrycznym maglu na rogu ulic Bocianowo i Sienkiewicza panie nie potrafiły mi pomóc. Za to kilkanaście metrów dalej strzał w „10”...

Fryzjerka wychodzi ze mną na ulicę, a do siedzącego na fotelu chłopaka mówi, żeby chwilę poczekał - Dokładnie nie wiem, ale pan idzie w stronę dworca. Wydaje mi się, że w którymś z domów niedaleko Żabki.

Dwieście metrów dalej kilkanaście kamienic. Jedne bardziej zniszczone, inne mniej. W remontowanym pomieszczeniu po jakimś sklepie, który przegrał konkurencję z Żabką, kilka osób przy piwie. Nie wiedzą, kto to Góralski. Średnio chyba też kojarzą, że trwa mundial. U szewca, takiego z prawdziwego zdarzenia, gdzie pachnie klejem, a regulamin jest wykaligrafowany jeszcze pewnie w latach 70. także pudło. - Wiem, że gdzieś tutaj, blisko, ale dokładnie, niestety, nie.

Przyjechał z narzeczoną i pieskiem

Wreszcie jest! Bocianowo 37. Z pomalowanej na brązowy kolor bramy wychodzi chłopak ze słuchawkami w uszach. Niechętnie je wyciągając, rzuca - Tak, tutaj mieszkał, a brat mieszka do tej pory.

Kamienica, jakich wiele. Korytarz, wejście do klatki, podwórko, które łączy z kolejnym domem. Jedna z sąsiadek potwierdza - Tak, drugie piętro. Bez problemu pan znajdzie, bo to jedyne nowe drzwi. Dzwonek, cisza, nikogo nie ma w domu. Sąsiadów z piętra również. Na podwórku kręci się kilka osób. Mocno Jackowi kibicują, co zresztą widać. Jedyna na podwórku biało-czerwona flaga w oknie wisi właśnie u nich. Nie chcą jednak rozmawiać.

W dalszej części reportażu przeczytasz:

 • jak Jacka Góralskiego wspominają sąsiedzi
 • co  o bydgoskim piłkarzu mówi jego były trener
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Pietraszak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.