Monika Makoś

Odsłonięcie obelisku zgodnie z planem

Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek (z lewej) i Robert Maziarz z muzeum Patria Colbergiensis odsłonili pamiątkowy obelisk w Lesie Kołobrzeskim Fot. Marek Augustyniak Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek (z lewej) i Robert Maziarz z muzeum Patria Colbergiensis odsłonili pamiątkowy obelisk w Lesie Kołobrzeskim
Monika Makoś

W środę w Lesie Kołobrzeskim został odsłonięty pamiątkowy obelisk. W tle jednak wciąż było słychać echa kradzieży, do której doszło zaledwie dzień wcześniej.

Od środy Kołobrzeg ma nowe miejsce pamięci. W Lesie Kołobrzeskim odsłonięto obelisk. Stoi on w pobliżu miejsca stacjonowania 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej, który w 1807 roku na rozkaz Napoleona bił się o pruską wtedy Twierdzę Kołobrzeg. Polscy żołnierze mimo wojennej zawieruchy nie zapomnieli jednak o uchwalonej zaledwie 16 lat wcześniej Konstytucji 3 Maja i mimo polowych warunków uczcili pod Kołobrzegiem ważną rocznicę.

Stąd na obelisku tablica z napisem „W 210 rocznicę obchodów święta Konstytucji 3 maja przez 1. Regiment Piechoty Legii Poznańskiej”. I to właśnie tę tablicę zaledwie na dzień przed oficjalnymi uroczystościami z zaproszonymi gośćmi z Poznania, Gniezna, Szczecina i z udziałem władz Kołobrzegu, skradziono. Kradzież w środę rano odkrył Robert Maziarz z muzeum w Ratuszu Patria Colbergiensis, pomysłodawca postawienia obelisku.

- Dla mnie to nie jest zwykły akt wandalizmu, komuś bardzo zależy, żeby popsuć nam jutrzejsze uroczystości - powiedział nam Maziarz w rozmowie telefonicznej zaraz po odkryciu kradzieży. - Tablica była wpuszczona w kamień i mocno przytwierdzona dodatkowo na cztery uchwyty. Na pewno nie są to złomiarze. Od kiedy to wybierają się oni po żeliwo do lasu?

Mimo kradzieży, uroczystości odbyły się zgodnie z programem. Nowa tablica w ekspresowym tempie dotarła do Kołobrzegu wczoraj przed południem. - Nie zawiedli nasi przyjaciele z Gniezna - powiedział nam wczoraj Maziarz i przyznaje, że mimo szczęśliwego zakończenia jest mu żal skradzionej tablicy. - Była szczególna. Poświęcił ją sam prymas Polski ksiądz biskup Wojciech Polak.

Monika Makoś

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.