Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna. Na etacie zarobisz minimum 1850 zł

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Stempinska

Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna. Na etacie zarobisz minimum 1850 zł

Małgorzata Stempinska

Wzrost najniższej krajowej oznacza także wyższy dodatek za pracę w nocy czy odprawę dla zwalnianych grupowo. Przepisy dotyczące wynagrodzenia minimalnego nie mają zastosowania w przypadku umów cywilnoprawnych.

Najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca w Polsce może wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę od 1 stycznia 2016 r. wynosi 1850 zł brutto. To o 100 zł brutto więcej niż w 2015 roku.

Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy, w kieszeniach najmniej zarabiających pozostanie ok. 1355 złotych. Niższa pensja jest naruszeniem praw pracowniczych. Dla porównania, w zeszłym roku najmniej zarabiający „na rękę” otrzymywali 1286 złotych.

Wyjątek od tej reguły stanowi wynagrodzenie osób rozpoczynających pracę. Zgodnie z prawem, w pierwszym roku nie może być ono niższe niż 80 proc. płacy minimalnej. Oznacza to, że od początku 2016 roku ci, którzy pracują od niedawna, nie będą mogli zarabiać mniej niż 1480 zł brutto.

Wyższa odprawa

Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń. Tak, więc od nowego roku wyższa jest odprawa dla zwalnianych grupowo. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wyniesie, więc 27 750 zł brutto.

Wzrósł także dodatek za pracę w nocy. Według Kodeksu pracy każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej.

Od wysokości płacy minimalnej nie może być niższe wynagrodzenie za czas przestoju w firmie oraz odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Sąd nie może przyznać odszkodowania niższego od pensji minimalnej. Górna wysokość rekompensaty nie jest określona.

Na podwyżce ustawowego minimum skorzystają też dłużnicy, którym wypłatę zajął komornik. Zgodnie z prawem, po potrąceniach pracownik musi dostać co najmniej minimalną pensję. W przypadku kar za wykroczenia służbowe na konto pracownika musi trafić przynajmniej 90 procent najniższej płacy, a przy potrąceniach zaliczek firmowych - co najmniej 75 procent.

Nowa umowa i podwyżka

Czy w związku z podwyżką płacy minimalnej szef musi z pracownikiem odpisać nową umowę i dać 100 złotych podwyżki?

- Pracodawca nie ma obowiązku podpisywania nowej umowy. Nie musi też dawać pracownikowi podwyżki. Może jednak to zrobić. Ma do wyboru dwie opcje: może zmienić mu warunki umowy o pracę równocześnie podwyższając pensję albo wypłacić wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia - wyjaśnia Ewa Weśniuk-Cieśla z Państwowej Inspekcji Pracy.

Warto wiedzieć, że jeśli oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymuje premie w różnej wysokości w zależności od miesiąca, to w przypadku gdy łączna wysokość pensji i premii jest niższa niż płaca minimalna, pracodawca musi uzupełnić wynagrodzenie do minimalnego świadczenia. Np. jeśli pracownik łącznie dostanie 1720 złotych brutto pensji i premii, to pracodawca musi mu jeszcze wypłacić 130 złotych, bo płaca minimalna wynosi 1850 złotych brutto.

Do płacy minimalnej nie wlicza się: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Z reguły większość pracowników zatrudnianych jest na cały etat za płacę minimalną. A co w sytuacji, gdy np. na razie szef może zaoferować tylko np. 3/4 etatu? W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, płaca minimalna jest proporcjonalna do tego wymiaru. Tak więc w przypadku wspomnianego pracownika będzie to 3/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zasada proporcjonalności obowiązuje również w przypadku obliczania temu pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Stawka za godzinę pracy

Zmian w wynagradzaniu mogą się wkrótce spodziewać również osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych, potocznie zwanych śmieciówkami. Mowa tutaj przede wszystkim o umowach zlecenie. W ich przypadku zostanie wprowadzona minimalna stawka za godzinę pracy. Ma wynieść 12 zł brutto i wejść w życie w połowie 2016 roku.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.