Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Obcokrajowiec chciał kupić bilet, lecz nie znał zasad i języka polskiego. Konduktor wystawił mu mandat. Pomoc pasażerów nie zadziałała

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Norbert Kowalski

Obcokrajowiec chciał kupić bilet, lecz nie znał zasad i języka polskiego. Konduktor wystawił mu mandat. Pomoc pasażerów nie zadziałała

Norbert Kowalski

Chociaż chciał kupić bilet na pociąg od konduktora i miał przygotowane pieniądze, zamiast biletu otrzymał mandat. Wszystko dlatego, że nie znał języka polskiego i polskich realiów. A konduktor, zamiast wyrozumiałości, twardo trzymał się zasad. Nie pomogły nawet wyjaśnienia innych pasażerów, którzy stanęli po stronie obcokrajowca i próbowali rozmawiać z konduktorem.

Na co dzień Koleje Wielkopolskie promują się jako nowoczesna spółka, która chce dbać o komfort podróży swoich pasażerów i miłą obsługę. Tego, jak twierdzi nasza czytelniczka, zabrakło jednak w ubiegłą sobotę, kiedy to jeden z konduktorów wystawił karę obcokrajowcowi za to, że ten nie wiedział, iż powinien kupić od niego bilet tuż po wejściu do pociągu. I chociaż sytuację próbowali wyjaśnić inni pasażerowie, niewiele wskórali.

Do zdarzenia doszło 27 października w pociągu relacji Gołańcz Poznań (kurs KW 77280) po godz. 12.30. O wszystkim poinformowała nas pani Ania.

- Wsiadłam o godzinie 12.28 na Zielonych Wzgórzach do ostatniego wejścia w pociągu. Pociąg był zapełniony, w korytarzu stały wózki z dziećmi. Na stacji Czerwonak wsiadło trochę pasażerów i było widać pana konduktora, który przeciskał się między pasażerami, aby sprawdzić bilety

- opisuje pani Ania.

I dodaje: - Jeden z pasażerów łamanym językiem polskim poprosił o dwa bilety. Pan konduktor wyjaśnił po polsku, że pasażer ma obowiązek wsiąść do pierwszych drzwi pociągu i tam kupić bilet, a teraz będzie płacił karę. Cudzoziemiec nie mógł go zrozumieć. Trzymał w ręku banknot 10 zł i jeszcze raz łamaną polszczyzną poprosił o dwa bilety.

Jak opisuje nasza czytelniczka, konduktor miał zdecydowanym głosem, po polsku, ponownie powiedzieć, że obcokrajowiec będzie musiał zapłacić karę. - Pasażerowie zaczęli tłumaczyć konduktorowi, że mężczyzna jest cudzoziemcem i ma prawo nie wiedzieć o procedurach zakupu biletu kolejowego, że brakuje takiej informacji w innych językach. Jeden z pasażerów poinformował konduktora, że zapłaci karę za tego cudzoziemca - opisuje pani Ania.

Czy mandat powinien być faktycznie wypisany? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Wszyscy konduktorzy i kontrolerzy (MPK, PKS, czy kolejowi, strefa płatnego parkowania) oraz wszystkie pozostałe służby wystawiające mandaty i kary poza podstawową pensją są premiowani od wysokości wypisanych (zdobytych ?) mandatów, kar, więc nie ma się co dziwić, że żaden nie da się przekonać do odstąpienia w jakiejkolwiek szczególnej sytuacji, takiej jak ta. Teraz jest inaczej tylko w Policji, ale to z powodu protestu w stosunku do pracodawcy.

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.