Niezły wynik bydgoskich uczelni w prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2018"

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Niezły wynik bydgoskich uczelni w prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2018"

Małgorzata Pieczyńska

Już po raz 19. miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” opublikował Ranking Szkół Wyższych. Z bydgoskich uczelni awans zanotował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa.

W tegorocznym rankingu oceniono blisko 170 uczelni i 68 kierunków studiów. Przy ocenie uwzględniono 29 wskaźników, które zostały zgrupowane w 7 kryteriów. To prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie studiów.

UKW awansował

W Rankingu Uczelni Akademickich, podobnie jak przed rokiem, ex aequo zwyciężyły Uniwersytet Warszawski (wskaźnik 100) i Uniwersytet Jagielloński (99,6). Spośród uczelni w regionie najwyżej, bo na 11. pozycji został sklasyfikowany Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (wskaźnik 59,6), choć w porównaniu z 2017 r. zanotował spadek o dwa oczka. Z bydgoskich uczelni publicznych powody do zadowolenia ma Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Jeszcze w ubiegłorocznym rankingu zajmował 61-70 miejsce, a teraz awansował na 51-60 pozycję (wskaźnik 39,1 - 37,2). Uczelnia poprawiła też swój wynik sprzed roku w Rankingu Uniwersytetów. Jest siedemnasta (awans z 22 miejsca). Uwzględniona została też w niektórych rankingach w grupach kryteriów, np. absolwenci na rynku pracy - 45 m. (wskaźnik 41,7), potencjał naukowy - 46 m. (70,9), czy publikacje - 45 m. (43,0).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, choć nie spoczywamy na laurach - zapewnia Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW w Bydgoszczy. - Awans w rankingu to pokłosie wielkiej pracy, którą wykonaliśmy w ostatnich latach. Świadczyły o tym też dobre wyniki parametryzacji. Nastąpił progres w najważniejszych obszarach. Dotyczy to np. badań naukowych czy publikacji.

Nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” kładzie duży nacisk na powiązanie nauki z przemysłem i gospodarką. Dlatego stawiamy na współpracę z pracodawcami. Od października chcemy chociażby uruchomić nowy kierunek prawo w biznesie czy edytorstwo będące odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy. W porównaniu z innymi uniwersytetami szerokoprofilowymi w Polsce wykonaliśmy ogromny skok rozwojowy i to procentuje.

Jak w rankingu wypadły pozostałe uczelnie z naszego regionu przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

PISS

Czytając ten komentarz przypomniał mi się stary zart, kiedy JFK scigał się z Chruszczowe w pływaniu.
Zwycięzył JFK a Cr. był drugi.
Rosyjska "Prawda" napisała
W pływaniu na 100 m Chr. zajął 2. miejsce.
Prezydent USA był p[rzxedostatni.

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.