Adam Kielar

Nie żyje Edward Mosberg. Ocalały z holokaustu polski Żyd miał 96 lat

Edward Mosberg zmarł w wieku 96 lat. Fot. Twitter/@Kubicki_Adrian Edward Mosberg zmarł w wieku 96 lat.
Adam Kielar

Zmarł Edward Mosberg, ocalony z holokaustu polski Żyd. Miał 96 lat, w ciągu swojego życia działał na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich oraz upowszechniania wiedzy na temat Zagłady. Od lat 50. mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

O śmierci Mosberga poinformował Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku.

[twitter]https://twitter.com/Kubicki_Adrian/status/1572791583854194690[/twitter]

„Pan Edward Mosberg zmarł tego wieczoru, to najwspanialszy człowiek, jakiego kiedykolwiek poznałem. Był ocalałym z holokaustu, szlachetnym człowiekiem i polskim patriotą, pełnym energii do samego końca swojego 96-letniego życia. Mój osobisty mentor, niezastąpiony. Proszę o modlitwę za niego i rodzinę” – napisał na Twitterze.

Edward Mosberg nie żyje

Mosberg jasno mówił o tym, kto jest odpowiedzialny za holokaust.

[polecany]22957729[/polecany]

– Ja, Edward Mosberg, proszę pismo „The New Yorker”: w przyszłości dokładnie sprawdzajcie fakty historyczne przed publikacją takiego kłamstwa jak ten artykuł o rzekomym atakowaniu historyków badających polską rolę w Holokauście czy o polskich nazistach – mówił w TVP Info.

W ten sposób komentował oszczerczy artykuł Mashy Gessen, która napisała w "New Yorker", polski naród ponosi odpowiedzialność za śmierć 3 mln Żydów w czasie okupacji.

Ocalały z Holocaustu

Urodził się w 1926 roku w żydowskiej rodzinie w Krakowie. W czasie II wojny światowej został osadzony w tamtejszym getcie, bo czym trafił do obozu niemieckiego obozu koncentracyjnego Plaszow.

[polecany]23186549[/polecany]

Następnie trafił na ziemie austriackie do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen-Gusen, był także robotnikiem przymusowym w fabryce w mieście Linz.

Po wojnie zamieszkał w Krakowie, ale w 1951 roku wyemigrował razem z żoną Cesią Storch, (także ocalałą z niemieckich obozów) do Stanów Zjednoczonych.

W 2019 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go za „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.

Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu.

[polecany]5036227[/polecany]

lena

Adam Kielar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.