Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nie segregujesz śmieci? - będzie cię to drogo kosztować

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss
Sławomir Bobbe

Nie segregujesz śmieci? - będzie cię to drogo kosztować

Sławomir Bobbe

Prawdopodobnie od nowego roku zaczną obowiązywać przepisy zmienionej ustawy śmieciowej. Czy zapłacimy za wywóz odpadów więcej?

Do systemu odbioru odpadów w całej Polsce wejdą również właściciele nieruchomości niezamieszkałych. Nie jest tajemnicą, że to właśnie z tego typu miejsc - formalnie niezamieszkałych - na dzikie wysypiska trafia najwięcej śmieci.

- Rewolucja śmieciowa w 2013 roku sprawiła, że można było objąć całe miasto system odbioru odpadów albo pozostawić w przypadku nieruchomości niezamieszkałych wolną rękę właścicielom w podpisywaniu umów z firmami śmieciowymi. My wybraliśmy wariant pierwszy, bo chodziło nam o uszczelnienie systemu. Tak więc również właściciele nieruchomości niezamieszkałych składają deklaracje śmieciowe - wyjaśnia Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Kary na 140 tysięcy

Podobne spostrzeżenia dotyczące nieruchomości niezamieszkałych (oprócz ewidentnie pustych działek są to również urzędy i instytucje) ma bydgoski ratusz. Okazuje się, że o ile mieszkańcy, którzy nie segregowali odpadów (mimo deklaracji, że będą to robić) mogli liczyć na pewne pobłażanie, to już instytucje nie. W ciągu ostatniego roku - ze względu na przepełnione pojemniki i brak segregacji - właściciele tych nieruchomości musieli zapłacić o 140 tysięcy złotych więcej niż wynikałoby to ze złożonych przez nich deklaracji śmieciowych. Ale i mieszkańcy będą musieli sobie kwestie selektywnej zbiórki odpadów wziąć do serca.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

  • ile od stycznia będzie wynosiła stawka za wywóz odpadów
  • czy właściciele domków jednorodzinnych będą płacili mniej za wywóz śmieci
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Bobbe

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Aleksandra B

a nie można tak jak w Irlandii - segregacja na śmieci mokre i suche ?

plus.expressbydgoski.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.