Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Kachel

Nie podawałem chłopakom temperatur pod K2. By ich nie przerazić

Michał Pyka: Kibicem himalaizmu jestem od zawsze. Wspinałem się, ale nie miałem do tego predyspozycji Fot. fot. Michał Pyka Michał Pyka: Kibicem himalaizmu jestem od zawsze. Wspinałem się, ale nie miałem do tego predyspozycji
Katarzyna Kachel

Bez niego nie byłoby mowy o bezpiecznej akcji pod Nanga Parbat i wyjściach w góry członków polskiej wyprawy na K2. Michał Pyka, człowiek, który przygotowywał naszym himalaistom prognozę pogody, opowiada o swojej roli w wyprawie.

Podobno Andrzej Bargiel dzwonił do pana spod K2.
Nie Bargiel, tylko ludzie Bargiela.

Po co dzwonili?
Chcieli spytać, co ma robić Jędrek, bo stoi w chmurze i nic nie widzi.

To trochę mało informacji.
Dlatego poprosiłem o zdjęcie sytuacyjne, z którego mogę zwykle odczytać rodzaj chmury i jej charakter. Przysłano mi je natychmiast, i zobaczyłem, w co takiego wpadł Jędrek. Chmura, która go zatrzymała, była chmurą banerową, nieprzewidzianą w żadnej prognozie. Pojawiła się szybko, w momencie, kiedy wilgotne powietrze napłynęło nad ramię góry. Takie rzeczy często dzieją się na tej wysokości . Tyle że taka chmura może wisieć godzinami, albo rozwiać się w ciągu paru minut. Siadłem więc od razu do komputera i odpaliłem moje zwierzątka.

Zwierzątka?
Rozmaite modele, które pozwalają przeanalizować sytuację pogodową. Nie mam wykształcenia meteorologicznego, jestem termodynamikiem, inżynierem energetykiem; dlatego w swoich obliczeniach wykorzystuję swoją wiedzę, głównie matematyczną i ogólnie dostępne modele meteo. Nauczyłem się oceniać, które z nich są najbardziej wiarygodne dla konkretnych parametrów. Wiem już dobrze, że to, co podaje mi internet, jest wątpliwe. Ważna jest informacja zwrotna i komunikacja z ludźmi na miejscu.

I co się panu wtedy pokazało na ekranie?
Okazało się, że po nawietrznej napływa powietrze o szybko malejącej wilgotności. Oddzwoniłem pod K2, na szybko zmontowaliśmy czteroosobowe forum w messengerze, co pozwoliło nam ustalić, że do godziny widoczność będzie na tyle dobra, że jest szansa na kontynuowanie zjazdu. Oczywiście to sam Jędrek musiał podjąć decyzję. Ale wiedziałem, że jeśli zjedzie dalej, to poniżej podstawy chmury będzie miał zupełnie czysto.

W dalszej części tekstu:

 • W jaki sposób Michał Pyka trafił do drużyny K2?
 • Jak przygotowywał prognozę pogody himalaistom?
 • Czego nie da się przewidzieć w pogodzie?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.