Nie miała 40 proc. kości czaszki. Unikalna operacja w Katowicach [WIDEO+ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
Aga

Nie miała 40 proc. kości czaszki. Unikalna operacja w Katowicach [WIDEO+ZDJĘCIA]

Aga

Prof. Adam Maciejewski dwa razy przeszczepił pacjentom twarz, a teraz.... To znów niesamowite.

To był upadek z dramatycznymi konsekwencjami. Rok temu Zofia, pochodząca spod Torunia 34-latka, poślizgnęła się w łazience. Upadła wprost na uchwyt od szczotki do WC, który wbił się jej w oko. Na szczęście gałka oczna przesunęła się do zatoki i nie trzeba było jej usuwać, a potem wróciła na swoje miejsce.

Niestety późniejszy obrzęk mózgu spowodował, że lekarze musieli zdjąć część kości czaszki, by nie było neurologicznych powikłań. Uratowano wzrok kobiety, ale nie było możliwości, by na nowo uzupełnić brakujące kości.

Ubytek pokrywała tylko skóra. Operacji rekonstrukcyjnej podjął się prof. Adam Maciejewski z Instytutu Onkologii w Gliwicach, który wraz z zespołem przeprowadził już dwa przeszczepy twarzy oraz tysiące różnych operacji przywracających pacjentom po nowotworach zniszczone przez chorobę narządy.

Do zabiegu doszło w ubiegły czwartek w szpitalu Tommed w Katowicach, gdzie również operuje prof. Adam Maciejewski.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROF. MACIEJEWSKI: MAMY WIELE ZBĘDNYCH ORGANÓW

- Operacja jest unikalna w skali świata ze względu na rozmiar, jaki podlegał rekonstrukcji. Chodziło o ok. 40 proc. powierzchni czaszki! Nasza pacjentka przez wiele miesięcy musiała żyć z częścią mózgu osłoniętą tylko skórą - mówi dr Tomasz Bula, właściciel Tommedu.

- Zamówiliśmy odpowiednich rozmiarów implant, który świetnie spełnił swoją funkcję. Kluczowe było zachowanie unaczynienia sąsiadujących tkanek. Impant został wykonany z masy plastycznej na podstawie tomografii komputerowej.

Był idealny. Nie trzeba go było przycinać, dopasowywać. To najnowocześniejsza technologia stosowana przy ubytkach kostnych.

Cały czas Zofię wspierała i wspiera jej siosta bliźniaczka, Kasia.

- Bardzo dziękujemy lekarzom, że podjęli się tej operacji. Teraz moja siostra może z optymizmem patrzeć w przyszłość - wyjaśnia Kasia.

Pacjentkę czeka rehabilitacja oraz jeszcze dwa zabiegi, które pozwolą, by na miejsce implantu nałożyć skórę. Wtedy będą mogły odrosnąć włosy.

Aga

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.