"NIE" dla zamykania kopalń i zwalniania górników! Związki ostrzegają premier Kopacz [DOKUMENT PDF]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
MIW

"NIE" dla zamykania kopalń i zwalniania górników! Związki ostrzegają premier Kopacz [DOKUMENT PDF]

MIW

Od prawie dwóch godzin trwa posiedzenie rządu. Punktem pierwszym jest projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu naprawczego Kompanii Węglowej. Tymczasem górniczy związkowcy apelują do premier Ewę Kopacz o niepodejmowanie jakichkolwiek kroków bez konsultacji ich ze stroną związkową. Przypominają zarazem, że szefowa rządu obiecała, że proces restrukturyzacji górnictwa nie pociągnie za sobą zwolnień wśród pracowników i zamykania kopalń.

Apel Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Górniczych Central Związkowych jest reakcją na medialne doniesienia, wedle których przygotowany przez Wojciecha Kowalczyka, pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, plan naprawczy zakłada m.in. likwidację kilku kopalń oraz wprowadzenia programu dobrowolnych odejść z kopalń. Jak przypominają autorzy pisma w czasie wiosennych rozmów z górnikami ówczesny premier Donald Tusk „złożył obietnicę podjęcia natychmiastowych działań na rzecz naprawy naszego sektora, deklarując jednocześnie, iż ten proces nie będzie się wiązał z likwidacją kopalń i zwalnianiem pracowników”.

ZOBACZ OFICJALNY DOKUMENT:
Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej - PDF

Związkowcy przypominają też, że w trakcie spotkania z obecną premier, oraz wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim usłyszeli obietnicę „ rzetelnych i uczciwych konsultacji założeń nowego programu oraz uzgodnienia jego ostatecznej wersji z przedstawicielami strony społecznej”

- Z przykrością stwierdzamy również, że nie wywiązała się Pani ze złożonej wówczas obietnicy spotkania z górniczymi centralami związków zawodowych – czytamy w piśmie związkowców.

Wypominają oni, że mimo zapowiedzi działań przeciwdziałających nadmiernemu importowi węgla spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Federacji Rosyjskiej oraz rozważenia możliwości czasowego obniżenia wysokości, bądź zawieszenia części obciążeń publicznoprawnych spółek dotkniętych kryzysem oraz zmiany systemu tych obciążeń dla polskiego górnictwa uwzględniającej szczególną rolę sektora dla bezpieczeństwa energetycznego kraju żadnych konkretnych działań w tym kierunku nie poczyniono.

- Sztab Protestacyjno-Strajkowy Górniczych Central Związkowych żąda nie podejmowania jakichkolwiek działań restrukturyzacyjnych przed uzgodnieniem ich z przedstawicielami górniczych załóg. Jednocześnie chcemy wyraźnie podkreślić, iż dalszy brak dialogu społecznego zmusi nas do podjęcia zdecydowanych działań protestacyjno-strajkowych w celu obrony miejsc pracy w górnictwie – kończą swój apel związkowcy.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

MIW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.