Nie bez przyczyny mówi się, że Bydgoszcz to zielone miasto

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Nie bez przyczyny mówi się, że Bydgoszcz to zielone miasto

Marta Mikołajska

Wyczuwają kolory, emocje, słyszą siebie nawzajem. Są podstawą naszej egzystencji. Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy z wpływu na nas roślin.

Nie bez przyczyny mówi się, że Bydgoszcz to zielone miasto. Roślinności przybywa z roku na rok. Jak, i czy w ogóle, mieszkańcy ją postrzegają? Przekonać się o tym będziemy mogli podczas jutrzejszej wystawy „Ćwiczenia z fitosocjologii stosowanej”. Ekspozycji towarzyszył będzie koncert na... roślinach.

Zmienia się na lepsze

Małgorzata Kaczmarek jest artystką, edukatorką i popularyzatorką wiedzy o sztuce współczesnej, studentką na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jej szczególnym zainteresowaniem naukowym jest odkrywanie relacji między ludźmi a roślinami. Jak zauważa, społeczeństwo coraz większą uwagę poświęca dbałości o roślinność. Wzrasta zainteresowanie ziołolecznictwem, naturalną kuchnią. - Ludzie chcą, żeby wszystko było zdrowe i naturalne. Przy okazji tego trendu, zwiększa się też świadomość tego, że sami jesteśmy częścią ekosystemu i że mamy na niego wpływ. Nawet jeśli jest to związane tylko z pewną modą, dopóki dzięki niej coś się zmienia na lepsze - jest to dobra moda - ocenia Małgorzata Kaczmarek. Jak mówi, dla jej zainteresowań istotnym elementem są nie tylko relacje ludzi z roślinami, ale i roślin z ludźmi. - Są w stanie wyczuć w pewien sposób naszą obecność, w co jesteśmy ubrani, „czują” kolory. Można powiedzieć, że mają wyczulone, choć odmienne od naszych, zmysły.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Marta Mikołajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

55,00 110,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.