Nazwa Port Lotniczy Bydgoszcz na razie zostaje [Google Street View]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Stempinska

Nazwa Port Lotniczy Bydgoszcz na razie zostaje [Google Street View]

Małgorzata Stempinska

Być może już w lipcu Walne Zgromadzenie zdecyduje o dodaniu Torunia do nazwy Portu. Wczoraj Rada Nadzorcza nie zarekomendowała tej uchwały.

W Radzie Nadzorczej bydgoskiego lotniska zasiada sześć osób. Jej przewodniczącym jest Olgierd Sobkowiak, a wiceprzewodniczącym Edward Hart-wich. Wraz z Andrzejem Rako-wiczem są przedstawicielami większościowego udziałowca, czyli Urzędu Marszałkowskiego.

Radosław Rybak, sekretarz Rady, reprezentuje Polskie Porty Lotnicze, a Piotr Tomaszewski, skarbnik Urzędu Miasta w Bydgoszczy i Tomasz Lewandowski to reprezentanci gminy Bydgoszcz. Podczas wczorajszego posiedzenia RN głosowała w sprawie dodania do jego nazwy Torunia. Za dwuczłonową nazwą głosowało 4 członków rady, przeciw było 2 - z Bydgoszczy. Jednak uchwała nie otrzymała rekomendacji Rady. Zabrakło bowiem większości 5/6 głosujących (czyli 1 głosu).

Ostateczna decyzja w sprawie nowej nazwy portu zapadnie na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy. Zaplanowano je na pierwszą połowę lipca. Podczas tego zebrania zostanie przedstawiona negatywna opinia w sprawie zmiany nazwy.Toruń, w zamian za dopisanie miasta do oficjalnej nazwy Portu, miałby zapłacić 5 mln zł. Taką kwotą dokapitalizuje spółkę.

Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A., mówi, że dzięki przedstawionej przez Toruń propozycji wparcia finansowego lotnisko zyskuje dodatkowe fundusze i z punktu widzenia promocyjnego zwiększa swoją rozpoznawalność.

Marszałek Piotr Całbecki dodaje: - Temat będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu w oparciu o merytoryczne argumenty. Uwzględnione zostaną korzyści tego rozwiązania dla rozwoju lotniska, jak i uwagi. Celem naszym, jako głównego akcjonariusza, jest stabilny rozwój portu i dostępność dla mieszkańców województwa i turystów chcących odwiedzić nasz region. Tymczasem jeszcze wczoraj posłowie i radni wojewódzcy z Bydgoszczy przygotowali apel do marszałka województwa. Domagali się rezygnacji z projektu, który „wywołuje niepotrzebne konflikty”.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.