Marcin Paczkowski

Naukowcy badają Jezioro Wolsztyńskie. To kolejny krok w kierunku "wolsztyńskiej Copacabany"

Naukowcy badają Jezioro Wolsztyńskie. To kolejny krok w kierunku "wolsztyńskiej Copacabany"
Marcin Paczkowski

Naukowcy badają Jezioro Wolsztyńskie. To kolejny etap ku temu, aby zrealizować projekt o pięknej i nowoczesnej plaży.

Pod koniec sierpnia pracownicy Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęli badania wody i osadów Jeziora Wolsztyńskiego. Badania te są owocem współpracy władz Wolsztyna z poznańskim uniwersytetem, a ich celem jest rozpoznanie warunków do wybudowania nowoczesnego kąpieliska z oczyszczoną wodą.

W ramach badań opracowywany jest szczegółowy plan batymetryczny jeziora. Wykonywane są wiercenia w dnie zbiornika w celu rozpoznania miąższości, rodzaju i składu chemicznego osadów, a także wykonywane są pomiary przepływu i mętności wody. Badania prowadzone są z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, m.in. akustycznego dopplerowskiego przepływomierza profilującego, echosondy z sonarem, a także specjalistycznej łodzi do poboru próbek osadów.

Koszty badań ponosi UAM, natomiast Urząd Miasta zapewnia zakwaterowanie dla pracowników uczelni oraz udostępnia przystań jako zaplecze logistyczne.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Paczkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.