Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Bogucka

Nauka coraz częściej przekracza barierę niepełnosprawności

W Zakładzie Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego w Bydgoszczy (działa od 1971 r.) postęp współpracuje z tradycją. Na zdjęciu Marek Adryan Fot. Tomasz Czachorowski W Zakładzie Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego w Bydgoszczy (działa od 1971 r.) postęp współpracuje z tradycją. Na zdjęciu Marek Adryan
Katarzyna Bogucka

Maksymalnie odchudzone wózki inwalidzkie, kule lekkie jak piórko, telefony kontaktujące się z... budynkami i oprowadzające niewidomych komunikatem głosowym. Postęp w branży rehabilitacyjnej jest wprost kosmiczny. Programy refundacyjne do tego kosmosu nie zawsze dolatują...

Krzysztof Kranz, pełnomocnik prezydenta miasta Bydgoszczy do spraw osób niepełnosprawnych, od 1992 r., czyli od wypadku, porusza się na tzw. aktywnym wózku inwalidzkim.

- W tamtym czasie wózki aktywne dopiero wchodziły na polski rynek - wspomina pełnomocnik. - Ważyły dość dużo, aż 15 kg. Kluczowym walorem tej odmiany wózków jest ich ścisłe dopasowanie do wymiarów ciała osoby niepełnosprawnej. Wózek dobiera się na podstawie szerokości bioder, długości ud, wysokości oparcia. Chodzi o to, by sprzęt był jak najmniejszy, żeby zajmował jak najmniej miejsca w samochodzie, ale także pozwalał, dzięki tym gabarytom, poruszać się sprawnie w mniejszych pomieszczeniach. Za szeroki wózek nie byłby komfortowy, poza tym istniałoby ryzyko, że użytkownik dozna bocznego skrzywienia kręgosłupa. Wózek za szeroki nie stabilizuje ciała. I najważniejsze, im większy wózek, tym cięższy.

Krzysztof Kranz jeździ wózkiem o wadze 6,5 kg (kosztował 12 tys. zł; najtańszy „aktywny” można nabyć za 5 tys. zł; różnią się ciężarem), nie jest on wcale najlżejszy na rynku. Te najbardziej odchudzone mają 4,5 kg (sama rama waży 2,5 kg) i są wykonane z włókna węglowego. Klient może także dobrać sobie koła pod kątem wagi, dobrać szprychy, np. z włókna węglowego, zamiast ze stopów aluminium, ciągi (część poruszana rękami) z aluminium i tytanu.

Za elektryczny jak za złoto

Osobny rozdział to wózki elektryczne. Tu problemy są dwa (w całym morzu zalet): cena i ciężar. Akumulator wózka może ważyć nawet 80 kg.

- W programie lokalnej telewizji, poświęconemu innowacjom, swój wózek prezentowała pani Joanna, cierpiąca na wrodzoną łamliwość kości. Jej wózek ma specjalny podnośnik - windę, żeby można było dosięgnąć do blatów. Kilka lat temu „elektryk” pani Joanny kosztował 70 tys. zł. Refundacja? Wtedy udało się uzyskać 25 tys. zł, ale dziś refundacja wynosi jedynie 7,5 tys. zł - informuje Krzysztof Kranz.

Nie bez znaczenia jest przewrót, związany z pozornie tylko błahą kwestią wyboru tapicerki. Przed laty niepełnosprawni mieli do dyspozycji przeważnie toporne wózki z nieoddychającym siedziskiem ze skaju. Powszechne były odparzenia, a nawet odleżyny, szczególnie u osób niepełnosprawnych pozbawionych czucia od pasa w dół. Materiały skajopodobne miały jeden walor, no, może dwa. Szybko i łatwo udawało się je było wyczyścić, poza tym były tanie i dostępne.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Bogucka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.