Na tych tablicach nic się nie ukryje

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Anna Stasiewicz

Na tych tablicach nic się nie ukryje

Anna Stasiewicz

O ich ustawienie wnioskowali mieszkańcy i ekolodzy. Specjalne tablice, które pokazują, czy spalarnia śmieci nie szkodzi środowisku, już działają.

Pewnie niewiele osób już dziś pamięta, jakie protesty jeszcze niedawno wzbudzała zapowiadana budowa spalarni odpadów komunalnych.

Przeciwko inwestycji byli szczególnie mieszkańcy osiedli najbliżej położonych Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, czyli miejsca gdzie zbudowano spalarnię. Osoby mieszkające na Kapuściskach czy Łęgnowie obawiali się przede wszystkim, że zakład będzie emitował szkodliwe związki do atmosfery. Dlatego ProNatura zdecydowała się na uruchomienie tablic wskazujących rejestrowane pomiary emisji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Pierwsza została zamontowana przy ekoelektrociepłowni i uruchomiona w grudniu ubiegłego roku. Kolejne zainstalowano na budynku szkoły podstawowej nr 46 przy ul. Kombatantów 2 na Kapuściskach i Zespołu szkół nr 18 przy ul. Hutniczej 89 na osiedlu Łęgnowo. Na tablicach znajdują się takie wartości jak: pył, całkowity węgiel organiczny, chlorowodór, fluorowodór, dwutlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu. Wyświetlana po lewej stronie wartość pokazuje faktyczną emisja, zaś w kolumnie obok podano wartość emisji, jaką dopuszczają normy.

Pomiary są dokonywane przy pomocy analizatora spalin zamontowanego w kominie spalarni. Póki co, emisje są znacznie niższe od wymaganych przez przepisy norm.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.