Na listach do rady miasta wielki tłok. Kto wystartuje w wyborach?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Sławomir Bobbe

Na listach do rady miasta wielki tłok. Kto wystartuje w wyborach?

Sławomir Bobbe

Wybory 2018 - większość bydgoskich radnych zamierza ponownie ubiegać się o mandat. Nie mają gwarancji, że będą „jedynkami”.

W tegorocznych wyborach samorządowych o sukces będzie szczególnie trudno - listy wyborcze będą krótsze. Dla wielu miejsca zabraknie.

Większość rodaków myśli raczej o tym, jak spędzić wakacje, ale w zaciszu politycznych gabinetów trwa praca nad ustaleniem list wyborczych i przede wszystkim - kolejności nazwisk na nich.

W tegorocznych wyborach - ich daty dokładnie nie znamy, ale odbędą się na jesieni -o sukces będzie szczególnie trudno. Wszystko przez nową ordynację wyborczą, która sprawiła, że listy będą krótsze. W wyborach cztery lata temu na każdej liście było 10 nazwisk. Teraz w każdym okręgu będzie ich tylko siedem (poza najliczniejszym Fordonem, gdzie kandydatów może być ośmiu). To oznacza, że „biorące” miejsce może być każde, a start z „jedynki” będzie dawał sporą przewagę nad konkurencją z własnej partii.

Radni z pierwszeństwem

- Zamierzam poddać się ocenie wyborców i wystartować w wyborach - nie kryje radny Tomasz Puławski (SLD), w poprzednich wyborach „jedynka” na liście. - Myślę, że radni, którzy ciężko pracowali, mają doświadczenie i ochotę do dalszej pracy, będą mieli pierwszeństwo przy budowaniu list. O wszystkim zdecyduje jednak Rada Miejska SLD. Mamy jednak naszą kandydatkę na prezydenta, lidera w postaci Ireneusza Nitkiewicza i grającą w jednym zespole grupę osób, którą stać na dobry wynik w wyborach. Pójdziemy do nich jako SLD Lewica Razem, więc miejsca na listach znajdą również kandydaci z innych ugrupowań i organizacji.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • kto będzie decydował o przyznaniu "jedynek" na listach w PIS i PO
 • dlaczego bydgoscy radni zamierzają ponownie kandydować 
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.